V Itálii v pátek o půlnoci skončila dvouměsíční předvolební kampaň, jíž dominovala debata o migraci a ekonomice. Italové půjdou volit v neděli a do uzavření volebních místností ve 23.00 se nesmí politici ani italská média k volbám vyjadřovat. Analytici varují před volebním patem. Je možné že ani jedna ze tří hlavní politických sil - strany levého středu, středopravá koalice a populistické Hnutí pěti hvězd (M5S) - nezíská parlamentní většinu.
Nejvíce otázek vzbuzuje, jak bude volit italský jih, kde nezaměstnanost mladých dosahuje 46,5 procenta. Silvio Berlusconi, který vévodí favorizované středopravé koalici v sobotu porušil předvolební klid, prodíral se davem v Neapoli a vysvětloval svůj nikdy nerealizovaný plán rovné daně. Oficiálně se do města pod Vesuvem vydal za rodinou své takřka o padesát let mladší přítelkyně, protože její otec v pátek propagoval konkurenční M5S.
Milánský mediální magnát v televizních rozhovorech, které poskytl v pátek večer, sliboval, že na jihu Itálie vytvoří s pomocí nynějšího prezidenta Evropského parlamentu Antonia Tajaniho půl milionu pracovních míst. Berlusconi sám kandidovat nemůže, protože byl pravomocně odsouzený za daňové úniky a do roku 2019 nemůže vykonávat žádnou veřejnou funkci. Pokud zvítězí středopravá koalice a jeho strana Vzhůru, Itálie v ní získá nejvíc bodů, Berlusconi navrhne za premiéra Tajaniho, který na jeho nabídku v pátek kývl.
Za Tajaniho se ovšem nepostavil jeho koaliční partner Matteo Salvini, šéf Ligy severu, který tuto kdysi separatistickou stranu přeměnil na stranu krajně pravicovou podle vzoru francouzské Národní fronty. "Od pondělí bude v Itálii vládnout Liga severu," ubezpečoval své stoupence na pátečním mítinku v Miláně.
Matteo Renzi, šéf levicové Demokratické strany (PD), na mítinku ve Florencii v pátek varoval před vzestupem extremismu a populismu a před možnou koalicí Ligy severu a M5S. Připomněl, že za vlády PD zakusila Itálie minulý rok poprvé od krize z broku 2008 hospodářské oživení.
Luigi Di Maio, mladý předák populistického M5S, se na předvolebním mítinku v Římě odvolával na neoficiální průzkum a tvrdil, že hnutí volby vyhraje.
Volební průzkumy se podle italského zákona nesmějí v posledních dvou týdnech voleb zveřejňovat. Poslední prognózy favorizují středopravou koalici (37 až 38 procent hlasů); nejsilnější straně, tedy M5S, přisuzují průzkumy 28 procent hlasů. Vládnoucí DS se podle agentury Reuters nepodařilo využít hospodářského oživení a její obliba klesla (podle posledních průzkumů dostane 23 procent hlasů). Ztratila hlavně na jihu země.