Bývalý německý kancléř Helmut Kohl ve své nové knize Aus Sorge um Europa (Z obavy o Evropu) kritizuje současné západní politiky za to, že uvrhli Rusko do izolace kvůli ukrajinské krizi. Křesťanskodemokratický politik účtuje také se svým sociálnědemokratickým nástupcem v kancléřském úřadě Gerhardem Schröderem, jemuž mimo jiné vytýká, že připustil vstup Řecka do eurozóny.
Úryvky z knihy v předstihu před pondělní oficiální prezentací zveřejnil nedělník Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung.
Kohl se domnívá, že Západ se mohl k ukrajinské krizi postavit rozumněji. Kritizoval zejména skutečnost, že vedoucí průmyslové mocnosti se na červnovém summitu setkaly jen ve formátu G7 bez Ruska. To bylo podle Kohla, jenž v roce 1998 prosadil přijetí Ruska do skupiny nejvýznamnějších ekonomik, "radikální a politováníhodné" rozhodnutí.
"Ve výsledku si musí Západ i Rusko a Ukrajina dát pozor, abychom nepromarnili všechno, čeho jsme už jednou dosáhli," varuje Kohl v knize, kterou v pondělí představí společně s novým předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem ve Frankfurtu nad Mohanem.
Kohl, který byl kancléřem v letech 1982 až 1998, se trefuje také do svého nástupce Schrödera (1998-2005), jemuž klade za vinu, že se Řecko v roce 2001 stalo členem eurozóny. Schröder prý také v roce 2003 zařídil, aby Německo a Francie nemusely dodržovat Pakt stability a růstu, tedy přípustné schodky veřejných financí.
Tato dvě rozhodnutí patří podle Kohla "mezi nejvážnější chyby", které se v posledních letech odehrály v Evropské unii.