Evropská komise v souladu se závěry třetí zprávy o světovém klimatu varovala Německo, aby se v příštích letech nesnažilo řešit potřebu nových energetických zdrojů stavbou dalších uhelných elektráren. Němečtí politici, hlavně ministr životního prostředí Sigmar Gabriel, reagovali odmítavě, napsala dnes agentura DPA.
"Je třeba skončit s taktikou, že Německo je v otázce ochrany klimatu neustále peskováno," řekl Gabriel. "V Německu neexistují žádné předimenzované investiční plány na uhelné elektrárny," dodal v reakci na rozhovor evropského komisaře Stavrose Dimase pro list Bild am Sonntag.
"Pokud jde o emise skleníkových plynů, je hnědé uhlí nejméně vhodným řešením energetických problémů," varoval komisař v listu. "Kdo ještě dnes staví nové uhelné elektrárny, musí si uvědomit, že taková politika nás všechny jednou může přijít draho," dodal.
Dimas vyzval Německo k dalšímu mimořádnému úsilí v boji proti globální změně klimatu. Jako hospodářská mocnost by Německo mělo vedoucí úlohu v ochraně klimatu nadále upevňovat, soudí komisař.
Gabriel výzvu odmítl s tím, že do roku 2012 má v Německu vzniknout šest elektráren na černé uhlí a tři na hnědé. Ty ale mají nahradit staré, doslouživší elektrárny produkující hodně oxidů uhlíku. Celkově ale Německo přispívá ke snížení emisí skleníkových plynů v Evropě třemi čtvrtinami.
Evropská unie by se proto měla ve snahách o snižování emisí zaměřit spíše na země východní a střední Evropy, řekl ministr podle DPA.
Také zemská vláda Severního Porýní-Vestfálska, kterého se uhelná energetika nejvíce týká, varování odmítla. "Komisař je v této otázce odborně poněkud mimo," řekl zemský ministr pro evropské záležitosti Michael Breuer.
Podle německého Svazu pro životní prostředí a ochranu přírody (BUND) má být v příštích letech v Německu spuštěno 28 nových uhelných elektráren.
Světový fond na ochranu přírody (WWF) přitom upozorňuje, že osm z deseti nejškodlivějších elektráren je vytápěno hnědým uhlím. Opoziční Zelení označili kritiku z Bruselu za ostudnou pro německou vládu.
"S řečmi o ochraně klimatu na rtech je bezohledně prosazováno uhlí, ačkoli je to zabiják klimatu číslo jedna," prohlásila členka Zelených Claudia Rothová. "Chceme zastavení výstavby nových uhelných elektráren aspoň do té doby, než bude skutečně fungovat slibovaná technika k odlučování a ukládání oxidu uhličitého," dodala.
Také vědci se podle DPA shodují v tom, že klíč umožňující odvrátit klimatické změny leží v energetice. "Pokud nevyřešíme přechod od fosilní energetiky k obnovitelné do roku 2030, nebude už klimatický problém řešitelný," řekl profesor Mojib Latif z Kielu. Dopravní odborník Helmut Holzapfel zase varoval před iluzemi, že klima může spasit omezení spotřeby paliv v autodopravě.
Slibované auto se spotřebou tří litrů podle něj nic nevyřeší, ani když bude skutečně vyvinuto, protože do roku 2050 se očekává ztrojnásobení počtu aut na Zemi.
Foto: archiv