Porážka Merkelové
Konec pohádky o dobrodějích? Migranty Němci nezvládnou
14.09.2015 06:16 Původní zpráva
Jako výbuch bomby zapůsobilo v Berlíně v neděli večer krátké vystoupení spolkového ministra vnitra Thomase de Maizièra (CDU), na kterém oznámil, že Německo zavádí na svých jižních hranicích opět kontroly. Děje se tak kvůli náporu migrantů, který země nezvládá. Uprchlíci "si nemohou vybrat zemi, v níž budou hledat ochranu", dodal ministr, který neumožnil žádné otázky novinářů.
První komentáře žurnalistů jsou pro vládu celkem zdrcující.
"Přece jen to nedokážeme," píše v titulku list Süddeutsche Zeitung (SZ), podle nějž politika ztroskotala na přecenění sebe sama a na evropské nepohyblivosti. Deník Berliner Zeitung (BZ) v nadpise konstatuje, že hraniční kontroly jsou "porážkou kancléřky Angely Merkelové" a "mezníkem" její vlády.
"Jsou tomu dva týdny, co Angela Merkelová odstartovala šlechetnou ofenzivu Německa vůči prchajícím v rubrice 'Dokážeme to'." V neděli spolková vláda uskutečnila neobvyklý obrat čelem vzad. (...) Pro kancléřku je to doznání vlastního chybného politického odhadu, jakého se během deseti let svého kancléřství ještě nedopustila, míní SZ.
Tak spektakulárně ještě kancléřka svou politiku nikdy korigovat nemusela, dodává list, který připomíná dvojí morálku Evropy i to, jak si německé spolkové země vzájemně odmítly solidaritu. Počet uprchlíků nebyl podle listu nad finanční síly Německa, ale asi zemi přetížil společensky.
Německá politika ztroskotala na zřejmém rozporu mezi svými morálními závazky a prostou velikostí problému. Pro Evropu je to poselství. Německo nemůže sólově revolucionizovat utečeneckou politiku EU, dodává Süddeutsche Zeitung .
"Je to porážka pro kancléřku, která slíbila neodmítnout nikoho, kdo do Německa přijde v nouzi. Německá zářijová pohádka vydržela jen několik dní," uvádí v komentáři Berliner Zeitung. Odpůrci utečenecké politiky Merkelové, v Německu a Evropě, se nyní budou cítit utvrzeni ve svých názorech, píše dále list. Budou triumfovat a dokazovat kancléřce, že její politika nebyla domyšlená do konce, jak to u ní vlastně neznáme.
"A to také souhlasí, veřejné gesto kancléřky vedlo k tomu, že se na cestu do Německa vydalo ještě více lidí." (...) "Ale jaká by byla alternativa?"
Frankfurter Allegemeine Zeitung (FAZ) ovšem připomíná, že ani nynější dočasné kontroly na hranicích nezastaví masový útěk. Nadále "platí svého druhu výjimečný stav".
Taz neskrývá rozčarování z náhlé změny politiky ve vztahu k uprchlíkům. Jde o "absurdní obrat" a hraniční kontroly jsou "fatální signál". Merkelová prý prohrává mezinárodní kapitál a povzbuzuje jiné země, aby dělaly totéž, co Německo. Zatímco prvním krokem jsou hraniční kontroly, druhý krok je nejasný. Spolková vláda tak napodobuje politiku Dánska a Maďarska.
Zpravodajský portál KoppOnline, který migrační politiku Berlína kritizuje setrvale, píše: "Nekontrolovaný příliv uprchlíků zaměstnává a straší mnoho lidí. Debata o něm je už dávno ideologicky otrávená. Politici urážejí kritiky a masová média do nich nezakrytě tlučou."
Některá média připomínají, že z asi 400 tisíc uprchlíků, kteří loni přišli oficiálně do Německa, má zaměstnání pouhých sedm procent. Zbytek, tedy 93 procent, přežívá hlavně díky různým formám sociální a jiné pomoci.
K bavorským křesťanským sociálům (CSU), kteří tvoří v Mnichově jednobarevnou vládu a jsou sesterskou stranou křesťanských demokratů (CDU), se v jejich ostré kritice utečenecké politiky Berlína, s níž začali minulý týden, připojují další politici křesťanské unie.
CDU je přitom členkou koaliční spolkové vlády CDU/CSU a SPD (socialisté). V problematice uprchlíků se však politici CSU cítí CDU a SPD obcházeni. Předsednictvo strany označilo povolení umožnit masový vjezd uprchlíků z Maďarska do Německa za "špatné rozhodnutí" Spolkové republiky. Musí se to zastavit, zaznělo z Mnichova.
"To natrvalo nevydrží žádná společnost," řekl bavorský premiér Horst Seehofer (CSU).
Na stranu politiků bavorské sesterské strany se o víkendu jednoznačně postavil člen předsednictva CDU Jens Spahn. Stěžuje si na "téměř nadšené líčení" utečenecké politiky v médiích, která ignorují starosti mnoha občanů.
Ve veřejné debatě jde podle něj už "jen o extrémy mezi samozvaně absolutně dobrými a štváči, nepřáteli cizinců". A "nic mezi tím".
"Nálada vůči uprchlíkům se zhoršuje doslova hodinu od hodiny," varuje Spahn.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.