Kopilot airbusu hledal na webu, jak spáchat sebevraždu

Zahraničí
2. 4. 2015 16:27
Pilot Andreas Lubitz.
Pilot Andreas Lubitz.

Druhý pilot zříceného letadla německých aerolinek Germanwings, který podle vyšetřovatelů havárii záměrně způsobil, před svou smrtí hledal na internetu informace o způsobech sebevražd a o zabezpečení dveří kokpitu. Vyšetřovatelům se po více než týdnu pátrání podařilo na místě nehody najít i druhou černou skříňku. Stroj se minulé  úterý zřítil ve francouzských Alpách. Prokurátor také oznámil, že na místě pádu se 150 lidmi na palubě se už našly vzorky DNA stejného počtu osob. Nyní se porovnají s těmi vzorky, které poskytly rodiny obětí.

Z analýzy tabletu, který zabavila policie v pilotově düsseldorfském bytě, vyplývá, že ještě den před havárií hledal informace o sebevraždách a zabezpečení pilotní kabiny.

"Historie v prohlížeči nebyla vymazána," uvedla prokuratura k tomu, jak se jí podařilo zmíněné informace získat. Uživatel tabletu hledal jednak léčebné metody, ale i způsoby toho, jak spáchat sebevraždu. "Přinejmenším v jednom dni se dotyčný vícero minut zabýval vyhledáváním informací o dveřích kokpitu a o bezpečnostních opatřeních," dodala prokuratura.

Němečtí vyšetřovatelé nicméně nezveřejnili přesné znění hesel, podle kterých pilot údaje na webu hledal. "Kvůli rozsahu dokumentů a množství dat nelze v nadcházejících dnech další výsledky z vyšetřování očekávat," dodala prokuratura.

Na vinu druhého pilota ukazuje nahrávka palubního záznamníku. Podle vyšetřovatelů využil pilot toho, že kapitán odešel z kokpitu na toaletu. Zpět ho již nepustil a záměrně zahájil klesání, čímž letadlo navedl do horského masivu. Během vyšetřování také vyšlo najevo, že pilot trpěl psychickými problémy a že v minulosti měl údajně sebevražedné sklony.

Vyšetřovatelé stále pracují na místě nehody airbusu.Vyšetřovatelům se také podařilo najít druhou černou skříňku. Zařízení má obsahovat technické údaje o letu.

Nalezenou "skříňkou" je záznamník letových parametrů, který registruje například výšku letu či rychlost stroje. Krátce po neštěstí 24. března se už našel zvukový záznamník. Ten zaznamenává konverzaci mezi piloty, s leteckými dispečery i veškeré další zvuky v kabině.

Co a kdy lze očekávat z analýzy druhého záznamníku, by mělo zaznít ještě ve čtvrtek večer na tiskové konferenci v Marseille. Setkání s novináři slíbil podle zahraničních agentur tamní prokurátor Brice Robin, který vede ve Francii vyšetřování katastrofy airbusu, který letěl ze španělské Barcelony do německého Düsseldorfu.

Řada leteckých společností už na základě dosavadních výsledků vyšetřování nařídila, aby v době letu byly v pilotní kabině letounu vždy nejméně dva lidé. Evropská agentura pro bezpečnost civilního letectví (EASA) minulý týden vydala v tomto ohledu stejné doporučení.

Pokud si jeden z pilotů potřebuje během letu odskočit třeba na toaletu, musí podle nových pravidel do pilotní kabiny přijít na dobu jeho nepřítomnosti někdo z palubního personálu. Podobnými pravidly se řada leteckých společností řídila už před pádem airbusu Germanwings - byly mezi nimi české firmy ČSA a Travel Service či britské Jet2 a Flybe a irská Ryanair.

Autor: AFP, DPA, ČTK Foto: ČTK/AP , ABACA

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ