Kosovo rozbilo srbskou vládu, Koštunica odchází
08.03.2008 17:23
Ztroskotal na sporech o odštěpenou jihosrbskou provincii. Šéf srbské vlády Vojislav Koštunica v sobotu v Bělehradě překvapivě oznámil svou demisi. Vládní koalici se nepodařilo překonat názorové rozpory, uvedl Koštunica před novináři v Bělehradě. „To je konec vlády," prohlásil. Jako termín předčasných voleb navrhl 11. květen.
Vizitku srbského premiéra naleznete ZDE.
Na toto datum jsou naplánovány komunální volby, takže by se ušetřily náklady a úsilí, které by si vyžádalo samostatné hlasování o složení nového parlamentu.
Rozhodnutí o rozpuštění dosavadního zákonodárného sboru má srbský kabinet učinit na svém pondělním zasedání, oznámil Koštunica.
Koštunica usedl do křesla srbského premiéra v roce 2004.
Odcházející premiér již během tohoto týdne připustil, že jeho kabinet prochází "hlubokou krizí". Nepřímo obvinil své koaliční partnery, že se vzdali obhajoby srbských nároků na Kosovo výměnou za vyhlídku na lepší vztahy ze Západem.
Rozpadu současné srbské vlády předcházel měsíc trvající spor protievropsky zaměřených nacionálních konzervativců s proevropským státním prezidentem Borisem Tadičem o budoucí politiku země vůči EU. Koštunica chtěl blokovat další spolupráci s Bruselem, neboť většina členů Unie podporuje nezávislost Kosova.
Vládní ultranacionalistická Srbská radikální strana (SRS) v parlamentu představila rezoluci, která po Unii požaduje uznání Kosova jako integrální součásti Srbska. Obsahuje podmínku, že bez něj Srbsko s Bruselem nebude jednat o dalším sbližování či přičlenění k sedmadvacítce.
Rezoluci podporuje i Demokratická strana Srbska (DSS) premiéra Vojislava Koštunici.
Dva zbývající, dosavadní koaliční partneři, proevropská Demokratická strana (DS) prezidenta Borise Tadiče a malá reformní strana G17 plus, však návrh razantně odmítají.
Podle Tadiče nemá rezoluce za cíl chránit územní integritu Srbska, ale zastavit jednání o členství v EU. Jeho strana takovou politiku nechce připustit. Pokud poslanci nepodporují vládní linii v zahraniční politice a tudíž ani cestu evropské integrace, „mohou buď vytvořit novou parlamentní většinu, nebo budeme mít nové volby," uvedl prezident tento týden. Jeho slova se Koštunicovou demisí dnes naplnila.
Situace se vyostřila tento týden v úterý, když předseda parlamentu Oliver Dulić ze strany DS nepřipustil parlamentní debatu o rezoluci ultranacionalistů a zasedání po 20 minutách přerušil. Obnoveno mělo být podle jeho slov až poté, co vláda zveřejní k rezoluci svůj postoj. SRS poté oznámila, že bude požadovat Dulićovo sesazení z funkce.
Na program jednání parlamentu se rezoluce původně dostala díky hlasům SRS, DSS a také poslanců Socialistické strany Srbska (SPS), již založil Slobodan Miloševič. Společně mají tyto tři strany v dosavadním srbském parlamentu většinu a mohly by vytvořit novou nacionalistickou vládu.
Pro Koštunicu jsou předčasné volby 11. května riskantní krok. Průzkumy ukazují, že by v nich utrpěl velké ztráty. Jeho strana DSS dosud namísto voleb podporovala referendum o tom, zda by Srbsko mělo přistoupit k EU jen s Kosovem jako svou součástí, či ne. tato idela se zamlouvala i e SRS i DS.
Přijetí textu v parlamentu by Srbsko od Evropy izolovalo.
Foto: Reuters, AP a Profimedia
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.