Král je "mrtev". Pryč s monarchií, sláva španělské republice!

Zahraničí
3. 6. 2014 11:00
Ať žije republika!
Ať žije republika!

Desítky tisíc lidí se v pondělí večer shromáždily v ulicích a na náměstích velkých španělských měst, aby jásaly nad oznámenou abdikací krále Juana Carlose, jehož obliba v posledních letech notně poklesla. Demonstranti zároveň požadovali uspořádat referendum, v němž by se rozhodlo, zda by se jejich země neměla stát republikou.

Jen v centru Madridu se sešlo kolem 30 tisíc lidí všech věkových skupin, kteří skandovali hesla jako "Zítra bude Španělsko republikou". Davy lidí se objevily také například v centru Barcelony, Valencie nebo Palmy de Mallorca.

Referendum ANO.V průběhu pondělí vznikly na internetu dvě petice požadující referendum o další existenci monarchie. Do večera je podpořilo na 100 tisíc lidí. K lidovému hlasování vyzvala i koalice Sjednocené levice, v níž jsou mimo jiné i španělští komunisté.

Král v pondělí oznámil národu abdikaci prostřednictvím televizního a rozhlasového vystoupení. Vzdát trůnu se chce ve prospěch svého syna, šestačtyřicetiletého korunního prince Felipeho. Španělská vláda má dnes na zvláštním zasedání projednat návrh zákona, který umožní králi abdikovat v synův prospěch.

Šestasedmdesátiletý Juan Carlos je na trůnu skoro čtyři desetiletí, od roku 1975, a býval jedním z nejoblíbenějších monarchů světa. Jeho popularitou ale otřásl skandál kolem dcery Cristiny a jejího manžela Iňakiho Urdangarína, obviněného ze zpronevěry.

Král sám se pak stal opakovaně terčem kritiky, třeba když vyšlo najevo, že si v roce 2012 během nejhlubší hospodářské krize tajně vyjel na nákladný lov slonů do africké Botswany.

Málo oblíbený král Juan Carlos se svým oblíbenějším synem a následníkem trůnu princem Felipem.Španělského panovníka také dlouho stíhají zdravotní problémy - za poslední léta podstoupil více než desítku operací. Mimo jiné mu byly voperovány nové kyčelní klouby, lékaři mu museli odstranit nezhoubný nádor na plicích a chirurgické zákroky si vyžádaly i problémy s kolenem a vyhřezlou ploténkou.

Král však v pondělí ve zdůvodnění abdikace svůj zdravotní stav nijak nezmínil.

Průzkumy už delší dobu ukazují, že si většina Španělů přeje, aby Juan Carlos odstoupil a trůn přenechal synovi. Letos v lednu se v průzkumu agentury Sigma Dos pro královu abdikaci vyslovilo 62 procent Španělů, o rok předtím to přitom bylo 45 procent.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ