Zatímco si někteří podnikatelé stěžují, že je uprchlická krize připravuje o peníze, další si mnou ruce. Byznys spojený s běženci dosahuje miliardových obratů. Vydělávají na něm telefonní operátoři, stavební firmy či výrobci obytných kontejnerů.
Soukromá společnost Westbahn, která v Rakousku provozuje vlakovou dopravu, vyhrožuje státním drahám, že přestane platit za pronájem nádraží a dopravních cest. Důvodem je množství uprchlíků na nádražích, kteří údajně odrazují cestující a připravují tak dopravce o klienty. Westbahn odhaduje, že se jí kvůli uprchlické krizi snížil obrat o 15 až 20 procent.
Ředitel společnosti Erich Forster proto v oficiálním dopise vyzval státní dráhy (ÖBB), aby soukromému dopravci zcela prominuly poplatek za využívání nádraží a o pětinu snížily také sazby za využívání kolejí. Jinak prý přestane platit úplně. Dopis, který zveřejnil deník Kurier, v Rakousku vzbudil bouřlivé reakce.
Lidskost versus zisk
"Westbahn chce na uprchlické krizi jen vydělat," reagoval na žádost mluvčí ÖBB Michael Braun. Upozornil, že státní dráhy musejí kvůli množství uprchlíků najímat další zaměstnance a celkově jim vzrostly náklady, které soukromým dopravcům vůbec do pronájmu nádraží a kolejí nezapočítaly. "Od poloviny srpna máme každý den v terénu stovku zaměstnanců navíc," uvedl Braun. Dráhy se podle něho nenechají vydírat, a pokud jim Westbahn skutečně přestane platit smluvní poplatky, obrátí se ÖBB okamžitě na soud.
Po silné kritice ze strany veřejnosti se soukromý dopravce omluvil s tím, že v žádném případě nechce zneužívat humanitární krize. Tvrdí, že sám už zcela zdarma přepravil tisíce uprchlíků. Na druhou stranu na svých požadavcích trvá. Údajně tak reaguje na časté výtky svých zákazníků stěžujících si na bezpečnost na nádražích. "Westbahn chtěla tímto dopisem vyslat jasný signál k většímu úsilí o zajištění bezpečnosti a kvality služeb ve prospěch všech cestujících," napsalo vedení společnosti v tiskové zprávě.
I s tímhle vysvětlením však dopravce u některých politiků tvrdě narazil. "Státní dráhy se rozhodly pro pomoc a lidskost, Westbahn pro cestu zisku," uvedla Sonja Wehselyová, vídeňská radní pro zdravotnictví a sociální věci za sociální demokracii.
CELÝ ČLÁNEK SI PŘEČTĚTE V NOVÉM ČÍSLE ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 2. LISTOPADU 2015.