Krize v euročtvrti! Jaká krize?
18.06.2009 07:00 Od dopisovatelky z Bruselu
Na potkání vám bruselští úředníci budou vyprávět, že v těchto týdnech svět a spolu s ním Evropa vězí zřejmě v nejhlubších vodách ekonomické krize. Vykreslují neveselý obrázek, který jako by se ale chodeb unijních institucí a přilehlých ulic bruselského eurosvěta téměř netýkal.
Restaurace jsou plné jako před rokem, pivnice také nezejí prázdnotou, skleničky šampaňského cinkají na recepcích, v nákupních košících nechybějí nejrůznější lahůdky. Ceny obecně předražených nemovitostí také zvlášť neklesají.
Býti euroúředníkem s nadprůměrným platem, který nepodléhá téměř padesátiprocentní belgické dani, je v tyto měsíce nejistoty výhrou. Jako jedni z mála mají jistotu, že jim práce zůstane a navíc jim nikdo nebude nutit snížení platu o deset či více procent. Proto v Bruselu není například na rozdíl od Londýna tíživá atmosféra tolik znát a život tu plyne krizi navzdory v zajetých kolejích.
"Až nedávno v Londýně mi došlo, jak tolik námi popisovaná krize na vlastní oči vypadá. Jeden známý mi řekl, že jeho dlouho zavedené novinové sloupky noviny zrušily a je bez příjmů. Druhý mluvil o tom, že si jde požádat o podporu. Oba dva přitom musí splácet hypotéky, na kterou nemají, protože nemovitosti v Londýně byly závratně drahé," vyprávěl mi jeden irský kolega nad kávou. "To tady jako by ani větřík nezavál," dodal.
Ne že by se o potíže okolního světa zdejší úředníci nezajímali, naopak řešení krize patří mezi nejžhavější témata. Kdy jindy dokázat, že zdejší unijní instituce rozumějí potřebám téměř půl miliardy občanů, než v této těžké době, a zároveň nabídnout účinná opatření.
Samozřejmě, tohle není kritika mnohdy velice schopných lidí, kteří se rozhodli věnovat svoji kariéru službě Evropské unii. Kdokoli jiný se znalostmi jazyků a chutí odstěhovat se z rodné země se mohl nechat zlákat životem ve zlaté kleci, kterou Brusel bezesporu je.
Hůře se ale ospravedlňuje například tučné odchodné, které budou pobírat eurokomisaři poté, co jim na podzim skončí jejich angažmá, a to bez ohledu na to, zda si odkroutili celý pětiletý mandát, nebo jen pár měsíců. Tím méně jim pak člověk věří jejich starost o lidi, kteří se v důsledku krize ocitnou na dlažbě.
Nesmíme se ale nechat mýlit, Brusel netvoří jen zaměstnanci zajištěných institucí, působí tu stovky zastoupení firem, regionů, neziskových a vlivových organizací a také více než tisícovka novinářů. A jim se ekonomický propad a následné šetření nevyhnuly.
Řada z nich musela omezit aktivity či zavřít krám. Mnozí kolegové novináři mohou jezdit na reportážní cesty jen tehdy, pokud náklady uhradí bohulibá unijní organizace.
Tímto je nelituji, jen jde v případě velkých deníků, jakými jsou britské deníky, o cosi nevídaného. Ubylo společenských událostí i konferencí, které mají za úkol ovlivnit určité subjekty žádaným směrem.
Šetří i české předsednictví. Původně velkolepě pojatá závěrečná Street Party se z Grand Place v centru města přestěhuje do ulice před českou reprezentací zcela mimo turistické toky.
Foto: tisková služba EK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.