Za ponižující a chaotickou označuje britský i zahraniční tisk situaci v Londýně po pondělním rozhodnutí premiérky Theresy Mayové odložit úterní hlasování Dolní sněmovny o brexitové dohodě. Podle prvních hodnocení tento krok uvrhl v nejistotu nejen způsob odchodu Británie z Evropské unie, ale také existenci samotné vlády premiérky.
Londýnský list The Times mimo jiné poznamenal, že nyní pravděpodobně zesílí tlak na Mayovou, aby premiérský úřad opustila. Také deník The Independent si všímá, že přibývá kritiků, kteří volají po demisi Mayové "kvůli ponížení" kolem hlasování.
O ponížení píše také list Finacial Times (FT). "Mayová zrušila hlasování o brexitu při ponižujícím kroku zpět," uvádí FT hned v titulku. Vystoupení Mayové zároveň označuje za "ponižující přiznání porážky". Všímá si rovněž pádu libry na mnohaměsíční minimum i zvýšeného zájmu investorů o britské vládní dluhopisy, které zlevnily.
Americký list The Wall Street Journal napsal, že odložení parlamentního hlasování o brexitové dohodě uvrhlo v chaos jak vládu Mayové, tak její plány ohledně odchodu země z evropského bloku.
"Teď je možné všechno," tvrdí v titulku německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ). Míní tím možnosti odstoupení Mayové, jejího pádu, nových voleb i nového jednání o brexitové dohodě. FAZ upozorňuje, že v Bruselu, kam se Mayová rozhodla znovu zamířit s cílem vyjednat úpravy v už vyjednané dohodě, nemůže očekávat velkou vstřícnost. V samotném Londýně pak údajně panuje chaos.
Britský bulvární list The Sun na svém webu o kroku Mayové píše jako o "ráně z milosti". "Zoufalá premiérka" podle listu chce obletět Evropu, aby si od EU "vyprosila novou dohodu".
O chaosu kolem britského plánu odchodu z EU píše po dnešním oznámení Mayové také agentura Reuters. Premiérčin krok vpředvečer plánovaného hlasování v parlamentu otevírá množství variant od neuspořádaného brexitu bez dohody přes dohodu dojednanou na poslední chvíli několik týdnů před odchodem Británie 29. března až po další referendum o členství EU, domnívá se Reuters.
Podle agentury AP postup Mayové sice odvrátil ponižující porážku vlády při hlasování v britském parlamentu, ale způsobil zmatek v brexitových plánech Londýna.