Kterak Francouzi "zasáhli" jadernou bombou Itálii

Zahraničí
14. 2. 2014 19:00
Francie lhala o důsledcích svého prvního jaderného testu v roce 1960 na Sahaře (ilustrační foto).
Francie lhala o důsledcích svého prvního jaderného testu v roce 1960 na Sahaře (ilustrační foto).

Francouzská vláda lhala o důsledcích prvního jaderného testu, který její armáda podnikla v roce 1960 na Sahaře. Ukazují to dokumenty, jejichž odtajnění požadovali veteráni, kteří se pokusů účastnili. Radioaktivní spad zasáhl kromě velké části Afriky i Sicílii.

Rozhodnutí vyzbrojit se jadernými bombami přijala Francie již v roce 1954. Charles de Gaulle, který se stal prezidentem v roce 1958, pak jaderné síly (Force de Frappe) považoval za základní záruku toho, že Francie bude svébytnou mocností mezi Spojenými státy a Sovětským svazem. K prvnímu testu došlo krátce po jeho nástupu do funkce.

Pro Charlese de Gaulla byly jaderné zbraně jednou z priorit.Bomba nazvaná Gerboise Bleue (česky "Modrý tarbík", tarbík je malý pouštní hlodavec) vybuchla v alžírské části Sahary 13. února 1960 (tedy ještě během alžírské války). Později následovaly Gerboise Blanche a Gerboise Rouge, aby byly zastoupeny všechny barvy trikolóry. Gerboise Bleue byla čtyřikrát silnější než bomba svržená Američany na Hirošimu.

Mapa zveřejněná deníkem Le Parisien vychází z nově zveřejněných dokumentů a ukazuje, kam všude pronikl radioaktivní spad. Proudy vzduchu nad Saharou radioaktivní oblak přesouvaly "po směru hodinových ručiček" podél pobřeží Guinejského zálivu a Atlantského oceánu až k jihu Španělska a třináctý den ho donesly až nad Sicílii.

"To znamená desítky milionů potenciálních obětí," tvrdí právnička Fatima Benbrahalová, která zastupuje alžírské oběti testů.

Mapa ukazující pohyb radioaktivního mraku.Přesný počet obětí už asi nikdo nikdy nezjistí. Podle odborníka na atomové zbraně Bruno Barillota může být částečnou omluvou snad jen to, že příslušné normy byly v tehdejší době mnohem benevolentnější než dnes.

Veteráni, kteří se testování přímo zúčastnili a u nichž byla objevena rakovina či další nemoci, se od francouzské vlády roky dožadují odškodnění. Jak upozorňuje stanice RFI, jen malá část z nich ale byla úspěšná.

Francie provedla mezi lety 1960 a 1996 celkem 210 jaderných testů, z toho 17 v Alžírsku a po jeho osamostatnění 193 ve Francouzské Polynésii. I tam byly testy mnohem ničivější, než se dříve udávalo. Loni vyšlo najevo, že radioaktivnímu spadu byly vystaveny celé oblasti Polynésie.

Autor: - bro -Foto: ČTK , Shutterstock , leparisien.fr

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ