Zní to nepravděpodobně, ale je to pravda. Šestatřicet let poté, co se hercegovské městečko Medjugorje zařadilo mezi známá poutní místa a ročně lákalo na milion katolických věřících, pocítili místní znatelný odliv návštěvníků. Nejvíce je pokles znát mezi italskými poutníky. Italové přitom byli mezi prvními, kdo před lety začali přijíždět na místo údajného zjevení Panny Marie a dlouhá léta tvořili největší část návštěvníků, napsal list Slobodna Dalmacija.
Dnes však Italů ve srovnání s minulými roky přijíždí sotva polovina. Někteří majitelé cestovních kanceláří, zaměřených na poutníky, už museli své podniky zavřít. Například Gianni Mauro, podle kterého před lety přijíždělo z Itálie ročně přes 200.000 lidí.
Loni v létě ale nebyl problém napočítat na trajektu z Itálie pouhých 50 poutníků, navíc některé pravidelné lodní linky přes Jadranské moře přestaly fungovat úplně. Vlastník končící cestovní kanceláře vidí za poklesem dva důvody: ekonomickou krizi v Itálii a také kritiku, kterou na adresu medjugorských zjevení opakovaně pronesl papež František. "Bohorodička není pošťačka, aby každý den nechávala vzkazy," prohlásila například hlava katolické církve.
Pokles počtu italských poutníků v posledních dvou letech pozoruje i Rea Karninčičová, majitelka cestovní kanceláře z Milána, která také vozila návštěvníky do Medjugorje.
"Dříve jsem jednou skupinou poutníků naplnila osm autobusů, každý s 55 sedadly. Dnes jsem ráda, když vypravím jeden autobus a v něm 40 lidí," říká Karninčičová a dodává, že z jihu Itálie poutníci dříve pluli trajekty do Splitu, zatímco ti ze severoitalských měst putovali právě autobusy.
Pokles přitom pozoruje u obou skupin. Kromě už vzpomínané krize vidí i ona za menším zájmem poutníků o Medjugorje postoj současného papeže. Paradoxně přitom roste počet italských návštěvníků chorvatského dalmatského pobřeží, odkud je to do Medjugorje pár hodin cesty.
"Papež Jan Pavel II. byl k Medjugorje vstřícný, papež Benedikt (XVI.) se nevyjadřoval. Ale papež František je výrazně kritický, což věřící ovlivňuje. Často říká věci, které by se mohly vztahovat k Medjugorje, ale bylo by dobré, kdyby konečně vydal oficiální stanovisko, vždyť už to jsou skoro dva roky, co dostal zprávu mezinárodní komise teologů. Podle názoru papeže by se pak mohli organizátoři zájezdů i věřící snáze rozhodnout, co dělat," tvrdí Rea Karninčičová.
Na rozdíl od Italů roste zájem o Medjugorje mezi poutníky z Polska, jak vyplývá z neoficiálních údajů. Přesná statistika o tom, kolik lidí do hercegovského poutního místa přijíždí, neexistuje, počet se odhaduje podle počtu hostií vydaných při bohoslužbách. Ne každý návštěvník sice ke svatému přijímání přijde, některý pak dorazí na mši během své návštěvy vícekrát, i tak to ale vychází na zhruba milion návštěvníků ročně.