Libertas si v Římě vyhrnuje rukávy na eurovolby
02.05.2009 09:00
Na celoevropském setkání kandidátů do Evropského parlamentu za hnutí Libertas, takzvaném Konventu, dnes v Římě delegáti, kterých se sešlo asi tisíc, podepsali Petici Libertas na ochranu demokratických práv evropských občanů.
Jako host strany irského milionáře Declana Ganleyho vystoupil bývalý polský prezident Lech Walesa, který hnutí podpořil a prohlásil, že Evropa neustále potřebuje nová ekonomická a politická řešení, jež nahradí ta špatná.
Petice Libertas požaduje, aby občané evropských zemí měli možnost rozhodovat o přijetí budoucích evropských dohod. "My, ve jménu silnější Evropy, se zavazujeme, že žádná nová evropská smlouva nebude moci být implementována bez referenda," stojí v petici, jejíž veřejný podpis, živě vysílaný na internetu, je podle Ganleyho "příkladem podpory Libertas otevřenosti a transparentnosti evropské politiky".
Walesa ve svém vystoupení vyzdvihl Ganleyho jako vůdce s intelektem a idejemi a prohlásil, že pro Libertas vidí místo v Evropě ve smyslu dobré a upřímné práce. Evropa, EU a její instituce podle Walesy potřebují být neustále korigovány.
Projev bývalého opozičního předáka byl několikrát přerušen výkřiky části polských delegátů "zrádce" a "Bolek" v narážce na Walesovu údajnou přezdívku, kterou měl užívat jako informátor komunistické policie. Ganley incident kritizoval a protestující označil za idioty.
"Měli jsme obavy, že se něco takového stane. Lidé, kteří se takto chovají, jsou proti svobodě a demokracii," uvedl Ganley, který ve svém projevu k delegátům kritizoval Evropskou unii, zejména její údajný demokratický deficit.
Českou pobočku Ganleyho Libertas založil europoslanec Vladimír Železný, který je dvojkou na kandidátce ve volbách do Evropského parlamentu. Lídrem je poslanec a bývalý člen ODS Vlastimil Tlustý. Při první tiskové konferenci k eurovolbám 2. dubna Železný prohlásil, že strana v Česku věří v zisk minimálně 22 procent hlasů. Podle průzkumu agentury STEM z 21. dubna by stranu volilo zhruba jedno procento voličů.
Evropský parlament oficiálně uznal Libertas jako panevropskou politickou stranu. To opravňuje hnutí před červnovými volbami do EP k čerpání peněz z evropských fondů.
Foto: ČTK a Profimedia
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.