Libye rozjitřila spory mezi Paříží a Ankarou

Zahraničí
25. 3. 2011 18:55
Mladá obyvatelka Paříže fandí libyjským rebelům.
Mladá obyvatelka Paříže fandí libyjským rebelům.

Vojenský zásah v Libyi vyvolal další roztržku v turecko-francouzských vztazích, které jsou napjaté od té doby, co se Paříž tvrdě postavila proti přijetí Turecka do EU.

Nepříznivé ovzduší potvrdil i při své čtvrteční návštěvě v turecké metropoli státní tajemník pro zahraniční obchod Pierre Lellouche. Na dotaz agentury AFP odpověděl: "V Turecku je předvolební kampaň, a to věci neprospívá."

Libyjští rebelové jsou Francii za intervenci vděční.V Turecku se budou konat 12. června parlamentní volby a pozorovatelé očekávají, že vládní Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) bude vydávat nacionalistická, ba až protizápadní prohlášení, aby si získala co nejvíce hlasů.

Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan ve čtvrtek v Istanbulu obvinil "západní přátele" z "křižáckého tažení" v Libyi. Narážel tak na prohlášení francouzského ministra vnitra Claude Guéanta, počátkem týdne vzdal čest francouzskému prezidentu Nicolasi Sarkozymu, který se "postavil do čela křižáckého tažení, aby mobilizoval Radu bezpečnosti OSN a pak Arabskou ligu a Africkou unii".

Mladá obyvatelka Paříže fandí libyjským rebelům.  "Přeji si, aby si okamžitě uvědomili, že pronášeli pomatené poznámky, které rozněcují teorii konfliktu civilizací," prohlásil Erdogan. "Někteří přes všechna naše varování matou lidi ohledně operace v Libyi a používají nevhodné výrazy jako křižácké tažení, což vyvolává otázky, pokud jde o jejich úmysly," uvedl.

Spojenci v NATO

Turecko, jediná muslimská země v Severoatlantické alianci, nakonec souhlasilo s tím, že pod záštitou NATO vyšle k Libyi válečné lodě, které budou dohlížet na dodržování embarga na dovoz zbraní silám Muammara Kaddáfího.

Staví se však proti leteckým úderům, které iniciovala Francie. Turecké vládě se nelíbilo, že ji Sarkozy nepozval 19. března do Paříže na schůzku několika západních představitelů k Libyi.

"Nechápeme, proč se Francie v těchto operacích tak prosazovala a jednala tak, jako by byla hlavní vykonavatelkou rezoluce" OSN o Libyi, řekl v pondělí turecký ministr obrany Vecdi Gönül.

Paříž soudí, že Turecko není geograficky součástí Evropy. Ankara prezentuje svou kandidaturu jako šanci pro Evropany, vytvoření mostu mezi Evropou a Asií.

Francouzský ministr vnitra Claude Guéant počátkem týdne vzdal čest francouzskému prezidentu Nicolasi Sarkozymu.Jednání o vstupu Turecka jsou ve slepé uličce. Dosud bylo otevřeno jen třináct z celkových pětatřiceti vyjednávacích kapitol a jen jedna byla uzavřena.

Již Sarkozyho návštěva v Turecku z 25. února byla pro obě země příležitostí, jak zkřížit ohledně Evropy zbraně. Erdogan Sarkozymu vytkl "zcela pomýlenou vizi". V rozhovoru pro AFP prohlásil, že návštěva trvající jen několik hodin "nebyla na výši francouzsko-tureckého přátelství".

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ