se Spojenými státy nikdy oficiálně nejednala o případném umístění části amerického protiraketového systému na svém území. Litevské ministerstvo obrany tak dnes ve svém prohlášení popřelo informaci polského vyjednávače Witolda Waszczykowského, který v úterý uvedl, že Američané s Litvou o protiraketovém štítu jednají.
USA už dříve připustily, že pokud zkrachují rozhovory s Polskem, kde má vzniknout základna s deseti antiraketami, začnou se po novém partnerovi poohlížet jinde.
"Litva nevede s USA žádné rozhovory ohledně umístění části protiraketového obranného systému," uvedlo litevské ministerstvo. Zároveň však dodalo, že pokud by americká jednání s Polskem zkrachovala a Vilnius od Washingtonu obdržel nabídku, náležitě by ji zvážil.
"(...)Pokud by (USA) poslaly Litvě oficiální návrh, posoudila by ho naše země s náležitou pozorností a zodpovědností," stojí v ministerském prohlášení.
Také Spojené státy už dříve popřely, že by v Litvě vedly jakákoli závazná jednání. Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Tom Casey zdůraznil, že šlo pouze o rozhovory v "obecné rovině". Pentagonu však zároveň připustil, že Litva je jednou ze zemí, která by mohla být hostitelem raketového štítu, pokud by jednání s Polskem neskončilo dohodou.
Český vicepremiér pro EU Alexandr Vondra dnes řekl, že ho informace o kontaktech mezi USA a Litvou nijak nepřekvapily.
Bushova administrativa chce v Polsku postavit základnu s antiraketami a v Česku radar, aby bránila Spojené státy a své spojence před útokem takových zemí, jako je například Írán. Zatímco jednání v ČR už výrazně pokročila a Washington uzavřel s českou vládu hlavní smlouvu o umístění radaru, v Polsku se rozhovory protahují.
Polsko stanovilo pro souhlas s americkou základnou tvrdé podmínky a žádá například, aby Washington vynaložil miliardy dolarů na modernizaci polské protivzdušné obrany.
Foto: archiv