"Nepřátelský krok"
Litva přijala svou verzi "Magnitského zákona"
16.11.2017 17:26
Litevští poslanci ve čtvrtek jednomyslně přijali zákon, který zakazuje vstup do země cizincům podezřelým z rozsáhlé korupce, praní peněz či porušování lidských práv. Rusko vzápětí pohrozilo odvetou za "další nepřátelský krok". "Pro návrh hlasovalo 91 poslanců," napsala agentura Interfax, podle níž Litva se tak po Spojených státech, Estonsku a Kanadě stala čtvrtou zemí, která přijala takovou právní normu, označovanou jako Magnitského zákon.
"Samozřejmě budeme nuceni odpovědět na další nepřátelský krok Litvy a zakážeme vstup do Ruska řadě nežádoucích osob z této země. Uchazečů o tuto roli je tu spousta," řekl ruský velvyslanec Alexandr Udalcov.
"Je to zásadní zákon, ukazující naši úctu k lidským právům zejména v Rusku, protože je pojmenován po člověku, který se snažil chránit Rusko před okrádáním rozpočtu a občanů a za to ho zlikvidovali ti, kdo kradli. Je to vyjádření respektu k Rusku a k ruské demokratické budoucnosti," uvedl konzervativní poslanec Emanuelis Zingeris podle serveru Delfi.
Zákon je pojmenován po mladém ruském právníkovi ve službách zahraničního investičního fondu Sergeji Magnitském, který ruské policejní a justiční pracovníky obvinil z rozsáhlých defraudací, než v roce 2009 zemřel za nejasných okolností v moskevské vazební vězení.
Washington po smrti právníka přijal zákon znemožňující vstup do země a přístup k americkému bankovnímu systému lidem, kteří jsou za jeho smrt odpovědní. K sankcím se tento měsíc připojila i Ottawa. Na černé listině se tak ocitl například šéf ruské tajné služby FSB Alexandr Bastrykin. Moskva v reakci prakticky ihned schválila seznam kanadských činitelů, kterým zakazuje vstup na ruské území.
Litevský zákon, který poslanci přijali právě na výročí Magnitského smrti a který má platit od Nového roku, počítá s možností zakázat cizinci vstup do země až na pět let, pokud je dotyčný vážně podezřelý, že se v cizině dopustil těžkých či velmi těžkých zločinů, porušujících lidská práva a svobody, korupce, praní peněz či se nějak podílel na těchto zločinech. O zákazu má na návrh ministra zahraničí rozhodovat ministr vnitra. Zákon umožňuje neinformovat cizince o zařazení na seznam nežádoucích osob, pokud by to poškodilo národní bezpečnost, obranu či veřejnou bezpečnost.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.