Pocta
Lotrinské Darney dodnes vzpomíná na československé legie
11.10.2018 05:29
Mladý muž jménem Josef vzal 30. června 1918 do ruky pero a své francouzské přítelkyni Jeanne napsal pohlednici. O století později zažloutlý kousek kartonu s pár řádky a s černobílou fotografií skupiny vojáků před kostelní věží obrací v prstech Régis Belgeri, místostarosta lotrinského Darney. Neskrývá u toho dojetí. Josef, zjevně příslušník československých legií ve Francii, totiž své dívce v několika stručných francouzských větách popsal událost, kterou si městečko s hrdostí připomíná dodnes.
"Dnes ráno jsme dostali z Paříže vlajku, byla to pro nás velká a nezapomenutelná sláva. Vlajka je krásná. Zítra znovu odjíždíme, ale můžete mi dál psát sem, Váš dopis mne dostihne," napsal Čechoslovák. Událost to skutečně byla významná. Legionářům předal vlajku, dar města Paříže, přímo francouzský prezident Raymond Poincaré. A legionář Josef měl pravdu i v tom, že červenobílý prapor je krásný, navrhl ho český malíř František Kupka.
Pohlednici místostarosta koupil přes internet a v té chvíli nevěděl, jaký je na ní text. Na webu jej v nabídce zaujala tím, že vyfotografovaní vojáci pózovali před kostelem ve vsi Attigny, asi dva kilometry od Darney. "Co na ní stojí, to jsem s velkým údivem zjistil, až když mi přišla domů," vzpomíná.
Sto let starý pobyt šesti tisíc československých legionářů, příslušníků 21. a 22. střeleckého pluku, si městečko s více než tisíci obyvateli připomíná dodnes. Před sto lety se na konci června vojenské přehlídky spolu s francouzským prezidentem zúčastnil i budoucí československý ministr zahraničí a prezident Edvard Beneš. Francouzská vláda před legionáři oficiálně oznámila, že uznává právo Čechoslováků na samostatný stát, datum je dnes z rozhodnutí čestného občana Darney Václava Havla v Česku Dnem ozbrojených sil.
Letošní kulaté výročí přivedlo do Darney premiéry Česka a Slovenska Andreje Babiše a Petera Pellegriniho. Na poslední chvíli byl ale zrušen příjezd nynějšího francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, což místostarostu Belgeriho tak trochu mrzí i po několika měsících. "Organizovalo se to déle než půl roku," povzdechl si.
Střediskem vzpomínek na legionáře jsou nyní v Darney tři místnosti místního zámku plné připomínek pobytu československých vojáků. Velké černobílé fotografie na stěnách dokládají, jak legionáři v městečku a jeho okolí žili. Dům, který na jedné z fotek nese ve štítu české označení "Na bělidle", dodnes v centru stojí, a nyní je dokonce na prodej. Zbourána už ale v uplynulém století byla budova na hlavní ulici, jejíž v muzeu vystavenou kresbu legionářský malíř označil nadpisem "Naše hospůdka".
Muzeum v zámku patří městu, výrazně se o jeho existenci na konci 30. let zasadil někdejší starosta André Barbier. "To byl významný francouzský politik a měl dost 'dlouhou ruku', prosadil i první pomník," připomíná Belgeri.
Řeč je o pomníku československých legií na místě jejich tábora Kléber na kopci přes údolí za městečkem. Ten původní, který vznikl i přičiněním starosty Barbiera za účasti vlád Francie a Československa, rostl v roce 1938. Plných 1500 kilogramů těžký bronzový dvouocasý lev byl na pomník umístěn dokonce až v září 1939. Přes tři desítky metrů vysoký jehlan se německé okupační armádě podařilo poslat k zemi až po několika neúspěšných pokusech v listopadu 1940.
Trosky pak řadu let ležely na místě, kam dopadly. V roce 1968 jej nahradil pomník nový a menší, tvarem však kopírující ten původní. Upravené tiché místo, kde nyní společně vlají i tři červeno-modro-bílé vlajky Francie, Česka a Slovenska, je častým cílem pejskařů a procházek místních.
Muzeum v patře na zámku v centru městečka navštíví ročně několik stovek zájemců, otevřeno je jen po předchozí domluvě. "Někdy přijede autobus z Česka, pak měsíc nikdo, pak třeba dva lidé. Návštěvníků není moc, ale vítán je každý," řekl Bergeri.
Radnice v Darney nepočítá s tím, že by expozici zavírala, naopak. Dům už má novou střechu, okna i dveře a chystá se větší rekonstrukce celé - dnes už poškozené - historické budovy. "Studenti všechno zdokumentují a bude třeba se zamyslet, zda v nové expozici necháme úplně vše," vysvětluje Bergeri u přeplněných prosklených vitrín.
Peníze na rekonstrukci město má, v závěti před několika lety nemalou částku muzeu odkázala dáma z Dijonu, která se svým českým manželem Darney opakovaně navštěvovala. Složitější je to podle místostarosty spíše s lidmi, kteří by se rekonstrukci naplno věnovali.
Připomínku vzniku Československa koncem měsíce v Darney nechystají, vrcholem pro městečko bylo výročí 30. června. Město se ale příští rok chystá přímo u zámku odhalit památník Milanu Rastislavu Štefánikovi, od jehož smrti při letecké havárii uplyne 4. května sto let.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.