Anonymní lovci plagiátorů v Německu, kteří už "odstřelili" několik vysoce postavených politiků, si vyhlédli zatím nejvýše postavenou oběť. Je jí Norbert Lammert, předseda Spolkového sněmu. Čelí podezření, že ve své doktorské práci opisoval.
Plagiátorské aféry v Německu už dříve stály křeslo populárního spolkového ministra obrany Karl-Theodora zu Guttenberga (CSU), viceprezidentku Evropského parlamentu Silvanu Koch-Mehrinovou (FDP) a spolkovou ministryni školství Annettu Schavanovou (CDU), přítelkyni kancléřky Angely Merkelové (CDU).
Všem byl odňat doktorský titul. Soudní spor o titul Schavanové ale ještě neskončil.
Lammert nařčení odmítl a požádal svou mateřskou univerzitu, aby jeho práci prověřila.
Obvinění vznesl anonymní bloger, který už dříve upozornil na nesrovnalosti v dizertaci bývalé ministryně Schavanové.
V Lammertově práci z roku 1974 našel citace údajně neexistujících děl a další prohřešky proti vědeckým pravidlům na celkem 42 stranách z více než dvousetstránkového textu, který se věnoval fungování vnitrostranických struktur. Konkrétně na příkladě jedné okresní organizace křesťanských demokratů (CDU) v Porúří. Lammert promoval roku 1975 na Ruhruniversität Bochum.
"Svou doktorskou práci jsem vypracoval podle svého nejlepšího vědomí a svědomí," ohradil se Lammert proti obvinění v dnešním vydání listu Die Welt. Agentuře DPA pak tento čelný představitel křesťanských demokratů kancléřky Angely Merkelové řekl, že je přesvědčen o vědeckých kvalitách své práce.
Požádal proto univerzitu v Bochumi, kde dizertaci obhájil, o její přezkoumání.
Pro kancléřku Merkelovou byla ztráta dvou jejích ministrů kvůli plagiátům dvojnásobnou hořkou pilulkou, protože až do poslední chvíle prohlašovala, že jim důvěřuje a že mají její plnou podporu.
Dosud nejvýše postavenou obětí plagiátorských afér v Evropě je bývalý maďarský prezident Pál Schmitt, který z funkce odstoupil loni v dubnu poté, co mu domovská Semmelweisova univerzita odebrala doktorský titul.