Prezidentské volby
Macron nemá tajné konto, Le Penová nemá důkazy
04.05.2017 15:05 Aktualizováno 04.05. 21:21
Favorit prezidentských voleb ve Francii Emmanuel Macron ve čtvrtek popřel fámu o údajném bankovním účtu v daňovém ráji na Bahamách, kterou zmínila jeho soupeřka Marine Le Penová během středeční televizní debaty, a obvinil vůdkyni krajní pravice ze šíření lží. Macronova podpora podle průzkumu agentury OpinionWay po debatě stoupla o procentní bod, obliba Le Penové stejnou měrou zeslábla, a tak by nedělní klíčový duel měl Macron vyhrát v poměru 61 ku 39 procentům.
Anketa:
Má podle vás Marine Le Penová šanci porazit Emmanuela Macrona ve druhém kole francouzských prezidentských voleb?
-
Ano. 42 %
-
Ne. 31 %
-
Francie mě nezajímá. 27 %
Sama Le Penová připustila, že nemá žádné důkazy, že by měl bývalý bankéř Macron tajné konto na Bahamách. Uvedla, že jen vznesla tuto otázku a že kdyby měla důkazy, tak by s nimi ve středu vyrukovala a Macrona obvinila.
Francouzská prokuratura mezitím potvrdila, že obdržela Macronovo trestní oznámení proti neznámému pachateli, šířícímu po sociálních sítích lživé nařčení ohledně jeho konta v daňovém ráji.
"Kdybych byl rozhodčí, tak bych řekl, že to byla remíza," prohlásil otec kandidátky a její předchůdce v čele FN Jean-Marie Le Pen o středeční velice vypjaté televizní debatě. První půlhodina podle něj byla "dost nudná" a "nejspíše nesrozumitelná pro velkou většinu diváků". Macron podle něj nepůsobí dostatečně solidně, zatímco Le Penová "postrádá úroveň".
Macronův tým v závěrečném poselství kampaně vyzval Francouze, aby přišli hlasovat, pokud nechtějí, aby jejich vlast dopadla jako Británie či Spojené státy. "V neděli si Francie vybere. To nejhorší není nemožné."
V předvolební kampani Macron i Le Penová pokračovali návštěvou regionů. Centristovi se po příjezdu do jihofrancouzského města Albi dostalo nevlídného přijetí od odborářů místní sklárny. Protestovali proti změně zákoníku práce, který přijala současná vláda, jejímž byl Macron do loňského roku členem. Podle agentury AP se ale prezidentskému kandidátovi podařilo hněv protestujících po čtvrthodinovém rozhovoru uklidnit.
Protestů se dočkala i Le Penová, která vyrazila na návštěvu severofrancouzského města Dol-de-Bretagne, kde po ní protestující i házeli vejce. Odpůrci Le Penové křičeli mimo jiné hesla jako "pryč s fašisty".
K hlasování pro Macrona ve společném prohlášení vyzvali představitelé protestantské, židovské a muslimské obce, pastor François Clavairoly, Anouar Kbibech, který stojí v čele francouzské rady islámu, a hlavní rabín Haim Korsia. Ve jménu republikánských principů svobody, rovnosti a bratrství vybídli Francouze k nedělní mobilizaci, aby při hlasování "vyhrála Francie velkorysá, tolerantní a otevřená světu".
Podporu Macronovi vyjádřil také hlavní vyjednávač EU pro brexit Michel Barnier. Hlas mu prý tento francouzský pravicový politik dá v neděli proto, aby "Francie zůstala evropská".
Izraelský poslanec ze strany premiéra Benjamina Netanjahua Oren Hazan, známý svými výpady v parlamentu a urážkami arabských poslanců, jako první z izraelských politiků podpořil veřejně Le Penovou, které vyjádřil podporu a popřál úspěch ve druhém kole "kvůli budování budoucnosti Francie".
Izrael v dubnu Le Penovou kritizoval za tvrzení, že Francouzi nenesou odpovědnost za zátah na Židy v roce 1942, kdy byli internováni na zimním velodromu v Paříži, odkud byli deportováni do nacistických vyhlazovacích táborů.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.