Centrální banka Británie (Bank of England) odmítla venezuelskému prezidentovi Nicolási Madurovi vydat zlato jeho země v hodnotě 1,2 miliardy dolarů (zhruba 27 miliard korun). Informovala o tom agentura Bloomberg s odvoláním na své zdroje. Banka se k tomu nevyjádřila. Madurovu žádost podle Bloombergu banka odmítla na žádost USA, které se snaží odříznout autoritářskou venezuelskou vládu od aktiv v zahraničí, a pomoci tak šéfovi venezuelského parlamentu Juanu Guaidóvi uspořádat demokratické volby.
Podle agentury Bloomberg se Madurova vláda snažila zlato z britské centrální banky dostat několik týdnů. Hodnota tohoto zlata je velkou částí zahraničních rezerv venezuelské centrální banky, které podle Bloombergu činí asi osm miliard dolarů. Další zlato má zřejmě Venezuela uložené v Turecku, které je ale Madurovým spojencem.
Spojené státy ve středu jako první uznaly šéfa venezuelského parlamentu úřadujícím prezidentem, protože stejně jako opozice a další americké země neuznávají legitimitu Madurova nového mandátu, vzešlého z loňských nedemokratických voleb. Maduro kvůli tomu přerušil s USA diplomatické styky a dal americkým diplomatům tři dny na to, aby opustili zemi. Washington poté sice stáhl část personálu, ambasádu v Caracasu ale uzavřít nehodlá.
Americký ministr zahraničí Mike Pompeo v pátek jmenoval veterána zahraniční politiky Elliotta Abramse zvláštním zmocněncem pro Venezuelu s úkolem "obnovit demokracii" v této latinskoamerické zemi. V sobotu má Pompea doprovázet na zasedání Rady bezpečnosti OSN, které kvůli situaci ve Venezuele iniciovaly USA.
Pompeo v pátek vyzval všechny země, aby uznaly Guaidóa dočasným prezidentem. Madura označil za "krutého diktátora", který zdevastoval svou zemi. Pompeo také řekl, že USA jsou připraveny poslat nové venezuelské vládě přes 20 milionů dolarů (asi 450 milionů korun) ve formě humanitární pomoci.