Konzervativní blok premiéra Nikoly Gruevského přesvědčivě zvítězil v nedělních předčasných parlamentních volbách v Makedonii. Potvrdila to dnes státní volební komise. V hlasování poznamenaném násilnostmi a údajnými podvody získalo jeho koaliční uskupení nadpoloviční počet mandátů v parlamentu.
Gruevski nicméně zopakoval, že vládu chce sestavit s jednou ze stran reprezentujících početnou albánskou menšinu.
Průběh voleb, které měly naznačit, zda je tato bývalá jugoslávská republika připravena na členství v EU a NATO, však Makedonii neudělal dobrou reklamu. Při potyčkách mezi stoupenci albánských stran zahynul jeden člověk a dalších devět bylo zraněno. Kvůli tomu volební komise přerušila hlasování ve 22 volebních okrscích, jež představují asi jedno procento voličstva. Nejméně 13 osob bylo kvůli střetům zatčeno.
"Můžeme očekávat velmi špatné vysvědčení," zhodnotil dopad voleb na snahy Skopje o evropskou integraci místní analytik Dane Taleski. "Datum pro přístupové rozhovory (s EU) letos nedostaneme," dodal.
Také podle profesorky politologie na univerzitě ve Skopje Biljany Vankovské musí Makedonie počítat s dlouhodobými důsledky nedělních voleb. "Mezinárodní postavení země bylo vážně poškozeno," míní tato odbornice.
Ke kritickým hlasů analytiků se dnes přidal i makedonský tisk. Deník Vest nazval svůj článek na titulní straně "Jatka", "Krvavé volby" hlásal zase list Utrinski Vesnik. "Naše vlast se rozloučila nejen se zdravým rozumem, ale i definitivně s ambicemi na vstup do EU a NATO," zhodnotil dopad nedělních událostí list Dnevnik.
Nepříliš lichotivé prozatímní hodnocení Makedonii vystavili volební pozorovatelé z Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Ti dnes ve svém prohlášení uvedli, že volby neprobíhaly zcela v souladu s mezinárodními pravidly. Jejich konečný verdikt bude nicméně záviset na tom, jak dopadne opakované hlasování v oněch 22 okrscích, kde byly volby v neděli přerušeny.
"Volební den překazily násilné incidenty, zastrašování a falšování volebních lístků v převážně albánských částech země," píše se ve zprávě OBSE. Pozorovatelé nicméně zároveň konstatují, že ve zbylých oblastech Makedonie volby proběhly řádně.
Vítězný premiér je však opačného názoru. "Makedonie má sílu jít kupředu. Země má energii k růstu a k přistoupení k NATO a EU," uvedl Gruevski před svými stoupenci poté, co se v neděli večer prohlásil vítězem voleb. Nad násilnostmi, které je provázely, vyjádřil politování, zdůraznil ale, že se omezily pouze na oblasti obývané Albánci, zatímco ve zbytku země bylo hlasování pokojné a spravedlivé.
Podle pozorovatelů však kromě násilností volby provázely i pokusy o jejich zfalšování a také zastrašování. Nad průběhem hlasování už vyjádřila znepokojení Evropská unie a vyzvala Skopje k opakování voleb v oblastech, kde se incidenty odehrály. S tím makedonská vláda souhlasila.
Koalice Pro lepší Makedonii, vedená Gruevského Vnitřní makedonskou revoluční organizací - Demokratickou stranou makedonské národní jednoty (VMRO-DPMNE), obdržela přes 48 procent hlasů. To jí stačí k zisku většiny ve 120členném jednokomorovém parlamentu. Opoziční blok vedený sociálními demokraty získal přes 23 procenta hlasů.
O třetí a čtvrté místo se podělily strany zastupující albánskou menšinu, která tvoří asi čtvrtinu dvoumilionové populace této balkánské země. Unie pro demokratickou integraci (UDI) obdržela 11 procent hlasů a konkurenční Demokratická strana Albánců (DPA) deset. Právě s ní by chtěl Gruevski vytvořit vládní koalici.
Foto: Reuters a AP