Manchester truchlil. Extremista tu před rokem zabil 22 lidí

Zahraničí
22. 5. 2018 18:28
Lidé přišli uctít památku Manchesterského útoku.
Lidé přišli uctít památku Manchesterského útoku.

Lidé v celé Británii v 15.30 SELČ uctili minutou ticha památku obětí loňského útoku v Manchesteru. Smuteční bohoslužby v tamní katedrále se zúčastnili i premiérka Theresa Mayová a princ William. Teroristický útok v multifunkční hale na koncertě americké zpěvačky Ariany Grandeové si před rokem vyžádal 22 obětí a 800 lidí utrpělo zranění nebo traumata. Mnoho obětí byli mladiství a děti, té nejmladší bylo osm let.

Dvaadvacetiletý islamista libyjského původu Salman Abedi při sebevražedném útoku použil podomácku vyrobenou bombu. K útoku se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS).

Na úvod dnešní bohoslužby promluvil děkan manchesterské katedrály Rogers Govender. "Těch 22 svíček na oltáři představuje 22 lidí, kteří zemřeli na den přesně před rokem," řekl duchovní citovaný BBC. Svíce podle něj byly vyrobeny z vosku z tisícovek svíček, které loni lidé na památku obětí zapálili na manchesterském náměstí sv. Anny.

Takhle to v úterý vypadalo v Manchesteru.

Na bohoslužbě hovořili také děti a duchovní představitelé židů, hinduistů, muslimů a sikhů. Před katedrálou sklidili potlesk muslimové za svou výzvu k jednotě. Drželi transparenty s nápisy jako Obraťte se k lásce nebo Manchester City United, jenž v sobě spojuje názvy dvou soupeřících fotbalových klubů pocházejících z Manchesteru.

Bohoslužby se zúčastnily v katedrále i před ní, kde byla přenášena na velkoplošnou obrazovku, stovky lidí. V katedrále byli i premiérka Mayová a princ William. Šéfka britské vlády v příspěvku pro večerník Manchester Evening News označila Abediho čin za odporný a zbabělý. Přišli také skotská premiérka Nicola Sturgeonová nebo šéf labouristů Jeremy Corbyn.

"Dnes a každý den na vás všechny myslím," vzkázala na twitteru Grandeová, při jejímž koncertě se útok odehrál.

Lidé přišli uctít památku Manchesterského útoku.

Mezi pozůstalými, kteří si dnes oběti krveprolití připomněli, byl i 16letý Adam Lawler, který na koncertě přišel o svou přítelkyni Olivii Campbellovou-Hardyovou. Sám utrpěl zlomeniny nohou, přišel o sedm zubů a málem také o pravé oko, ale "díky úžasným doktorům" na něj opět vidí. "Kdybych mohl vrátit čas, změnil bych všechno. Ale nemohu, a tak budu zkoušet žít co nejlepší život," řekl dnes BBC. "Nebudeme poraženi, protože jsme Manchester," dodal.

V centru Manchesteru položili truchlící lidé celý koberec květin. "Manchestře, držíme spolu," stálo v některých vzkazech.

Dnes večer budou vzpomínkové akce v anglickém městě pokračovat. Dohromady zhruba 3 tisíce členů místních pěveckých sborů spojí hlasy na koncertě, který se pod heslem Manchester společně - existuje světlo uskuteční na Albertově náměstí. Ve 22.31 (23.31 SELČ), tedy v minutu loňského útoku, se mají v Manchesteru rozeznít kostelní zvony.

Británií loni otřáslo pět teroristických útoků, při nichž dohromady zemřelo 36 lidí. Podle britské kontrarozvědky MI5 plánuje IS další ničivé a komplexnější útoky. Od loňského března se podle tajné služby podařilo 12 atentátů překazit.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/AP/Aaron Chown

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ