Sluneční panely na střechách domů jsou v kurzu. Z obav před zásahy elektrickým proudem se ale může stát, že hasiči nechají při požáru takovou budovu raději vyhořet.
Obyvatelé domů se solárními elektrárnami podstupují riziko, o němž dosud většinou vůbec nevědí. Vyrábět čistou elektřinu, navíc většinou za podpory státu, vede k boomu tohoto odvětví. Zvláště to platí v sousedním Německu, kde vláda podporuje alternativní zdroje energie více než jinde.
Tamní hasiči ale nyní začali veřejně diskutovat o vážných problémech, před které je energie ze slunce staví. A jak řekl TÝDNU mluvčí Hasičského záchranného sboru hl. m. Prahy Vít Pernica, zabývá se tím i vedení hasičů v Česku.
Pokud jednou na svůj dům instalujete fotovoltaické zařízení, dodává desítky let spolehlivě proud. Právě to ale staví hasiče stále častěji před problémy, neboť se solární články a panely většinou nedají kompletně vypnout.
Fotovoltaika generuje ve dne stejnosměrný proud o napětí až tisíc voltů (poté se v měniči převádí na střídavý) a pod napětím je zařízení i v noci, pokud na něj dopadá světlo.
Jak upozorňují odborníci ze Svazu německých hasičů (DFV), stejnosměrný proud je tak silný, že může být pro členy zásahu životu nebezpečný. Pokud jejich velitel zhodnotí riziko pro své muže jako příliš vysoké, může se rozhodnou nechat objekt kontrolovaně vyhořet. V takovém případě hasí oheň z bezpečné vzdálenosti a soustředí se hlavně na ochranu sousedních budov. K tomu již ve Spolkové republice opakovaně došlo.
Jak hasit fotovoltaiku
Likvidace požárů budov se solárními zařízeními sice není nemožná, dodávají němečtí experti, ale pro hasiče jde o ztíženou a nebezpečnější práci. Hůře jsou na tom dobrovolní hasiči, protože ti nemají tolik zkušeností a tak kvalitní techniku jako jejich profesionální kolegové.
Dobrovolní hasiči například nechali kvůli vysokému riziku letos ve východofríském Schwerinsdorfu vyhořet rodinný domek se solárním zařízením na střeše - přitom na počátku šlo o malý oheň v jedné místnosti.
Předtím dostal hasič v Rösrathu (Severní Porýní-Vestfálsko) při likvidaci požáru podobného rodinného domu tak silnou ránu proudem, že skončil na několik dní v nemocnici.
Hasiče ohrožuje především kontakt elektřiny s vodou používanou k hašení. Některá ředitelství už vydala nařízení, aby muži bojující s plameny nevstupovali do prostor, kde už je voda. Stačí ale přehlédnout poškozené elektrické vedení... V Německu zatím neexistuje jednotné řešení, jakýsi manuál, jak bojovat s požáry, když jsou ve hře solární články a panely. Nejlepší postup se teprve hledá a podobná situace je i jinde.
"Je to zajímavý problém. Na žádném školení jsme dosud neslyšeli, jak v takovém případě postupovat," přiznává jeden z hasičských velitelů v Praze, který nechce zveřejnit své jméno. Jak likvidovat oheň, by se prý rozhodl až podle konkrétní situace. Nicméně v Česku je domů se solárními střechami stále málo.
Celý článek najdete v časopisu TÝDEN, který je právě v prodeji na stáncích.