Britská premiérka Theresa Mayová na závěr dvoudenní návštěvy Severního Irska jednala s představiteli pěti hlavních místních politických stran s cílem ujistit, že je odhodlána zabránit vzniku pevné hranice mezi Irskou republikou a Severním Irskem po brexitu. Šéfka republikánské strany Sinn Féin Mary Lou McDonaldová po schůzce s Mayovou uvedla, že premiérku varovala před takzvaným neřízeným brexitem, po němž by podle ní muselo následovat referendum o sjednocení Irska.
"Řekli jsme jí, že v tom případě (odchodu Británie z EU bez dohody) se musí jako demokratka vrátit k Velkopáteční dohodě a musí začít s přípravami na referendum o jednotném Irsku," řekla McDonaldová. Odkazovala tak na dokument z roku 1998, který zastavil 30 let trvající násilnosti v Severním Irsku.
Mayová v Severním Irsku jednala především o takzvané irské pojistce, která je součástí dojednané dohody o odchodu Británie z EU a jejímž cílem je zabránit vytvoření tvrdé hranice na Irském ostrově po brexitu. Hranice mezi Irskem a britským Severním Irskem je po Velkopáteční dohodě v podstatě neviditelná. Protože v lednu britský parlament návrh brexitové dohody odmítl, usiluje Mayová o změny. Řada britských poslanců se obává, že současný mechanismus irské pojistky v sobě skrývá riziko, že Británie zůstane po brexitu připoutána k unijním strukturám. Naopak Brusel označuje pojistku za oboustranně přijatelný kompromis, o kterém nehodlá znovu vyjednávat.
Předsedkyně severoirské Demokratické unionistické strany (DUP) Arlene Fosterová po jednání s Mayovou zopakovala, že irská pojistka "je problém" a "musí být nahrazena". Poslanci DUP v britském parlamentu podporují menšinovou vládu Mayové a stejně jako zastánci tvrdšího brexitu ve vládní Konzervativní straně požadují dohodu bez kontroverzní pojistky, nebo alespoň časové omezení platnosti tohoto ustanovení či právo jednostranně od něj odstoupit po jeho případné realizaci v praxi.
Časové omezení pojistky ale odmítlo další severoirské uskupení Ulsterská unionistická strana (UUP). "(Premiérka Mayová) s námi mluvila o časovém omezení pojistky. My to za řešení nepovažujeme, protože i časové omezení může být prodlouženo," uvedl šéf strany Robin Swann.
Mayová ve čtvrtek zamíří do Bruselu, kde ve středu jednal irský premiér Leo Varadkar s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem. Varadkar novinářům řekl, že události v Londýně a nestabilita britské politické scény v posledních týdnech ukazují, proč je podle sedmadvaceti zemí EU potřeba právně závazná irská pojistka. Tusk zopakoval, že pozice 27 zemí unie je dlouhodobě jasná a nemění se.