Německá kancléřka Angela Merkelová řekla v úterý poslancům své Křesťanskodemokratické unie (CDU), že je proti dalším rozhovorům s Tureckem o jeho členství v Evropské unii. Napsal to dnes deník Bild, který se odvolává na zdroje, jež se schůzky zúčastnily. List soudí, že to v podstatě znamená konec unijních přístupových jednání s Ankarou. Web televize n-tv ale dnes upozornil, že Merkelová pouze nechce otevírat další kapitoly v přístupových rozhovorech, nikoli tyto rozhovory úplně ukončit.
Merkelová podle bulvárního Bildu doporučila poslancům, aby její stanovisko tlumočili voličům, kteří chtějí znát názor CDU na Turecko.
Výklad, který dal Bild kancléřčiným slovům, ale zpochybnila německá zpravodajská televize n-tv, podle které se v postoji vlády Merkelové k Turecku nic nezměnilo. Televizní stanice s odvoláním na nejmenovaného poslance CDU trvá na tom, že Merkelová nadále odmítá ukončit přístupová jednání s Ankarou. Neotevírání nových kapitol v přístupových rozhovorech je podle n-tv dlouhodobě společným postojem v EU, nejedná se prý o novinku či požadavek Merkelové.
Kancléřka, která se bude o premiérské křeslo znovu ucházet, byla podle n-tv vždy proti tureckému členství v EU, zároveň ale nechtěla přerušit přístupová jednání s Ankarou. Televize tento postoj označuje za rozporuplný, skrývá se za ním ovšem snaha udržet si přes přístupové rozhovory vliv na politický vývoj v Turecku.
Vztahy mezi EU a Tureckem jsou napjaté od nezdařeného červencového pokusu o puč proti tureckému prezidentu Recepu Tayyipu Erdoganovi. Někteří představitelé členských států EU, hlavně Rakouska a Dánska, vyzvali k ukončení přístupových rozhovorů s Ankarou, které oficiálně začaly v roce 2005. Ke zmrazení těchto jednání kvůli postupu turecké vlády vůči opozici vyzval minulý týden i Evropský parlament (EP).
Erdogan v úterý v reakci na krok EP prohlásil, že pokud jde o členství v unii, Turecko ještě na tuto možnost zcela nezanevřelo. Dodal nicméně, že Ankara má i jiné alternativní partnery. Zároveň pohrozil znovuotevřením cesty blízkovýchodním uprchlíkům mířícím do Evropy přes turecké území.
Dříve Erdogan uvedl, že Turecko se může sblížit s Šanghajskou organizací spolupráce (SCO). Tento asijský bezpečnostní blok vedený Ruskem a Čínou je analytiky považován za pokus o vytvoření protiváhy USA, které jsou hlavní silou v NATO, jehož členem je i Turecko.