<span>Medúzy útočí</span>, panika na Azurovém pobřeží

Zahraničí
23. 6. 2008 15:27
Zažil to snad každý. Medúzy mouhou koupání v moři proměnit v peklo.
Zažil to snad každý. Medúzy mouhou koupání v moři proměnit v peklo.

Talířovka svítivá, postrach turistů.Na turisty v severním Středomoří čekají již osmým rokem nevítaní společníci. Tisíce drobných žahavců se chystají na novou invazi. Jejich tažení letos začalo ještě dříve než obvykle.

Mořští biologové již zaznamenali u pobřeží Korsiky a pevninské Francie obří kolonie nafialovělých talířovek svítivých (Pelagia noctiluca). Tento druh malé medúzy sice navenek působí velmi půvabně a v noci dokonce světélkuje, turistům i místním ale značně znepříjemňuje život.

Žahnutí se sice většinou obejde bez tragických následků, pohled na moře plné plovoucích talířovitých medúz však turistickému ruchu rozhodně nesvědčí.

Francouzské letovisko Cannes se proto od příštího týdne chystá upevnit kolem svých věhlasných pláží sítě a uchránit tak své prominentní návštěvníky od nepříjemného popálení.

Itálie a Řecko zavedly dokonce takzvanou medúzí hlídku, při níž jsou pohyby žahavců monitorovány letecky.

Vědci se shodují, že letošní masový výskyt talířovek je dalším důkazem radikálních a možná i nezvratných změn ekosystému ve Středomoří.

Zažil to snad každý. Medúzy mouhou koupání v moři proměnit v peklo.K houfnému tažením medúz na Azurové pobřeží po staletí docházelo v deseti až dvanáctiletých periodách, načež se zde zdržovaly zhruba následující čtyři roky. Tento cyklus je ale narušen.

K invazím žahavců v posledních osmi letech dochází každoročně a jejich počty jsou rekordní.

Vědci označují za jeden z hlavních důvodů vzrůst teploty moří, související s globálním oteplováním. Kvůli němu dochází také ke změnám v mořských a vzdušných proudech.

Na vině je i nadměrný rybolov a znečištění moří, kvůli němuž se snižují počty přirozených nepřátel, které medúzy v přírodě mají - jsou to především tuňáci a želvy.

Právě lov tuňáků obecných je shodou okolností jádrem nejnovějšího sporu mezi Evropskou komisí a francouzskými rybáři. Brusel došel k závěru, že kvóty na lov této žádané ryby byly již pro letošek vyčerpány a požaduje zastavení lovu. Před výjimkou, kterou Francie požaduje, ale varují mořští biologové. Nejde jen o medúzy ale o samotné přežití tuňáka.

Foto: Profimedia

Autor: - ms -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ