Merkelová: Nejdůležitější je humanitární situace v Řecku

Zahraničí
17. 3. 2016 17:00
Německá kancléřka Angela Merkelová.
Německá kancléřka Angela Merkelová.

Německá kancléřka Angela Merkelová očekává na summitu Evropské unie komplikovaná jednání. Je ale "opatrně optimistická", že se členské země dohodnou na společné pozici k dohodě s Tureckem o spolupráci v uprchlické krizi, řekla při příjezdu do Bruselu. Podle francouzského prezidenta Françoise Hollandea musí unie pomoct Řecku, jinak nebude možné uprchlickou krizi vyřešit.

"Budeme se zde ještě intenzivně radit. Musíme najít rovnováhu zájmů mezi členskými státy Evropské unie a Tureckem. Myslím, že je to dosažitelné a jsem v tom vědomě opatrná, že nalezneme (mezi členy EU) společnou pozici. Věřím, že pak budou i podmínky k tomu, abychom našli společné zájmy s Tureckem," řekla Merkelová.

"Jde především o to, zlepšit humanitární situaci v Řecku," řekla kancléřka. Zároveň je však podle ní třeba, aby se při vracení uprchlíků, kteří do Řecka přicestovali nelegálně, posuzoval každý případ jednotlivě a aby byla dodržována práva každého běžence.

Hollande se rovněž vyslovil pro pomoc Aténám. "Chceme Řecku pomoct. Dokud není Řecko schopno vypořádat se s uprchlíky, nemůže být ten problém vyřešen," řekl. V otázce Řecka podle něj nejsou žádné rozpory mezi Francií a Německem.

Řecký premiér Alexis Tsipras při příchodu poznamenal, že ze summitu by měla vzniknout věrohodná dohoda, která umožní zastavit nelegální příjezdy z Turecka na řecké ostrovy. Zároveň je podle něj ale třeba vytvořit "robustní legální cestu" pro uprchlíky z Turecka do EU. Znamená to podle něj zrychlit program přerozdělování uprchlíků mezi státy unie z Řecka a Itálie a také vznik programu pro jejich přímé přesídlování z Turecka do unie. "Doufám také, že rozhodnutí, které přijmeme bude zcela v rámci mezinárodního práva," poznamenal.

Tsipras také čeká, že ve čtvrtek padne rozhodnutí o unijní pomoci Řecku v jeho těžké humanitární situaci. Premiér připomněl tábor Idomeni na severních hranicích, kde v naprosto nevyhovujících podmínkách táboří tisíce lidí, kteří tam zůstali poté, co byla uzavřena makedonská hranice a tím i cesta dál do Evropy.

"Čelíme humanitární krizi v důsledku jednostranných akcí na balkánské cestě. Je to ostuda naší společné kultury kolektivního rozhodování," poznamenal Tsipras.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ