Pro trvalé řešení migrační krize je třeba omezit počet příchozích do všech zemí Evropské unie včetně Řecka. V prohlášení k německým poslancům před odjezdem na summit EU to uvedla kancléřka Angela Merkelová. Zavírání národních hranic podle ní problém nevyřeší, protože uprchlíci si najdou do střední Evropy jinou cestu.
Anketa:
Myslíte si, že Angela Merkelová bude v červenci 2016 ještě německou kancléřkou?
Merkelová připomněla, že v posledních týdnech klesl počet běženců přicházejících do Německa. "Bezpochyby v Německu nyní profitujeme z toho, že jednostranná rozhodnutí Rakouska a zemí na takzvané balkánské cestě zastavila příchod běženců. Musím však varovat před tím, abychom se radovali předčasně. Protože momentální ulehčení v Německu a některých dalších státech je jedna věc, ale situace v Řecku je věc druhá," řekla.
Kancléřka připomněla, že v Řecku se zhoršila humanitární situace, protože v zemi přibývá uprchlíků, kteří se marně snaží dostat do střední Evropy.
"Potřebujeme snížit počet přicházejících uprchlíků nejen pro některé země, ale pro všechny," zdůraznila Merkelová. Znovu zopakovala svůj postoj, že dlouhodobě lze uprchlickou krizi vyřešit, jen když bude EU postupovat jednotně.
Národní řešení jsou podle kancléřky jen dočasná, protože uprchlíci dřív nebo později najdou jinou cestu, jak se dostat do zemí, kam chtějí. "Pokud nyní vzniknou nové, ještě složitější a nebezpečnější uprchlické cesty, budou z toho těžit jen převáděči. Nejvyšší cenu pak zaplatí běženci, často i svým životem. Ale i my Němci a Evropané bychom zaplatili vysokou cenu, protože by se ukázalo, že dočasná opatření byla jen zdánlivá řešení, která potlačovala pouze symptomy krize, nikoliv její příčiny. Zklamání občanů by pak bylo ještě větší, než jaké zažíváme teď," řekla Merkelová.
Podle kancléřky je třeba dosáhnout na summitu dohody s Ankarou, která umožní účinně chránit námořní hranici mezi Tureckem a Řeckem a vracet zpět do Turecka lidi, kteří do EU přicházejí nelegálně. "Na Evropské radě půjde o to, zda se nám podaří docílit takové dohody, která poprvé umožní existenci udržitelného celoevropského řešení uprchlické otázky," poznamenala Merkelová.
Zároveň ale uvedla, že i od Ankary očekává kompromis při jednání o požadavcích, které má Turecko na EU. Zdůraznila také, že vstup Turecka do unie není na pořadu dne, i když se otevřou další kapitoly přístupových rozhovorů.
Kancléřka rovněž ocenila úsilí Evropské komise, která podle ní chce zajistit, že se do konce roku zruší všechny kontroly na vnitřních hranicích, které členské země zavedly kvůli uprchlické krizi. Pro Německo jsou otevřené hranice ekonomickým přínosem. Podle Merkelové však musí být pro zrušení kontrol odpovídající podmínky. "To znamená, že musíme dostat pod kontrolu situaci na vnějších hranicích," doplnila.