Šéfka německé euroskeptické a protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) Frauke Petryová vyzvala kancléřku Angelu Merkelovou k rezignaci za to, že otevřela dveře dokořán masové migraci. Na sjezdu v Hannoveru Petryová prohlásila, že díky růstu veřejné podpory má AfD reálnou šanci na další volební úspěchy ve spolkových zemích i na vstup do Spolkového sněmu.
Anketa:
Pomohli byste uprchlíkům, ať už finančně, nebo materiálně?
- Chystám se to udělat. 33%
- Ano, už jsem pomohl/a. 33%
- Ne. 33%
"Merkelová, odstupte. Vy to zvládnete," řekla Petryová s ironickým odkazem na kancléřčino prohlášení "My to zvládneme". Tím se Merkelová snažila přesvědčit Němce i ostatní evropské země, že se Německo bez problémů vypořádá s přílivem migrantů, jichž se v letošním roce očekává zhruba jeden milion. Petryová rozhodnutí Merkelové hromadně vpouštět do země migranty označila za nedemokratické.
AfD se po nedávném vnitřním boji o moc takřka rozpadla, nyní ale její popularita stoupá díky nespokojenosti Němců s otevřením dveří masové migraci a obavám z bezpečnostních následků této politiky. Podle průzkumu společnosti Insa z minulého týdne by AfD volilo 10,5 procenta Němců, a byla by tak třetí nejsilnější stranou v zemi. AfD může využít rozporů mezi vládnoucími konzervativci, řadě z nichž se totiž politika Merkelové nelíbí.
Petryová spolu s ekonomem Jörgem Meuthenem převzala vedení AfD poté, co v červenci odstoupil dosavadní předseda Bernd Lucke. Ten stranu v roce 2013 zakládal s ekonomickým programem zaměřeným na kritiku záchranných balíků eurozóny, nelíbilo se mu ale, že v ní začaly převažovat protiimigrační tendence. Po jeho odchodu ukazovaly průzkumy volební potenciál AfD kolem tří procent. Po změně vedení začala německá média a politici označovat AfD za "xenofobní".
AfD dnes představila program, jímž chce výrazně snížit počet migrantů směřujících do Německa a ukončit "chaos v azylových řízeních". Vyzývá k odmítání azylu Syřanům a Iráčanům, kteří přicházejí z táborů v bezpečných zemích, jako je Turecko, a chce důsledně odmítat žadatele o azyl, kteří nemohou doložit totožnost. Nekontrolovaný příliv uchazečů o azyl zvýšil v Německu riziko teroristických útoků, uvedla Petryová.
Šéf německé kontrarozvědky Hans-Georg Maassen tento týden připustil, že mezi migranty přicházejícími do Evropy jsou i radikálové z takzvaného Islámského státu. Maassen konstatoval, že 70 až 80 procent migrantů tvoří mladí muži ve věku od 16 do 35 let, přičemž řada z nichž přišla do styku s válkou, někteří mají válečnou zkušenost, někteří bojovali za IS a někteří mají příkaz k boji. Vládu o omezení počtu přicházejících běženců do země požádali tento týden i němečtí Židé, podle nichž mnoho uprchlíků pochází z kultur, v nichž je pevně zakořeněna nenávist k Židům a netolerance k dalším skupinám obyvatelstva.
AfD v roce 2013 těsně neprošla do Spolkového sněmu. V následujícím roce však uspěla v evropských volbách i v zemských volbách v Sasku, Durynsku a Braniborsku.