Rezignací kancléře Wernera Faymanna na všechny funkce včetně těch stranických vyřešili rakouští sociální demokraté (SPÖ) jen jeden z mnoha svých problémů. Rozhádaná strana, jejíž kořeny tkvějí v 19. století, bude muset najít novou vizi do budoucna, píše rakouský tisk. Faymannův nástupce by měl podle něj přestat o reformách jen mluvit a začít konat. Jinak neodvratně hrozí nástup pravicově populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ).
Odchod kancléře Faymanna přináší Rakousku "úlevu", napsal v komentáři deník Die Presse. "Každý cítí, že je nejvyšší čas na nový začátek," uvádí.
SPÖ tím však vyřešila jen jediný z mnoha svých problémů, komentuje Der Standard. "Faymann, jehož éra se vyznačovala neustálým kličkováním, zanechává svou stranu rozdělenou a hluboce znejistěnou," píše list. Jedním z velkých témat, která stranu rozštěpily, byla podle tisku uprchlická krize.
"Za ironii osudu" označil list Der Standard fakt, že Faymann oznámil svůj odchod 9. května, na Den Evropy, který je jedním ze symbolů evropské integrace. Faymann se přitom ve své funkci změnil z "eurocynika" ve spolehlivého partnera v EU. Příliš často však podle komentáře listu podléhal populismu a občanům málo vysvětloval komplexnost současného světa.
Podle listu Kleine Zeitung Faymann odešel v pravý čas, aby si mohl ještě zachovat tvář.
"Nový šéf SPÖ - nechce-li předčasné volby, což se nedá očekávat - bude muset svůj kabinet přebudovat a vyslat jasný signál, že nastane změna," soudí Die Presse, podle něhož by si reorganizovaná vláda měla stanovit "pět šest konkrétních projektů", mezi nimiž by měly být určitě reforma školství a zeštíhlení státní byrokracie. Faymannův nástupce by se měl také vyhnout nadužívanému slovu "reforma" a začít konečně jednat.
Nástupcem odcházejícího kancléře by podle Die Presse měl být manažer, nikoli stranický funkcionář, neboť Rakousko stojí před "bolestivou" fází své existence.
Podle většiny rakouských novin je nejnadějnějším kandidátem na funkci kancléře generální ředitel rakouských drah (ÖBB) Christian Kern, pragmatik, který by mohl svými manažerskými schopnosti SPÖ znovu dostat na vrchol. Bez šancí nejsou prý ale ani Gerhard Zeiler, někdejší generální ředitel televizních stanic ORF a RTL, a bývalá manažerka firmy Siemens Brigitte Edererová.
Jisté je podle listu Kurier jediné: předčasné volby v tomto okamžiku Rakousko nečekají. "Volby nyní v SPÖ ani v (koaliční) ÖVP nechce nikdo, kdo má zdravý rozum," dodává v komentáři.
Samotného Faymanna čeká podle většiny rakouského tisku zřejmě kariéra v Evropské unii. Naděje by si mohl dělat i na nástupnictví po současném předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi.
Německý tisk
Rezignace rakouského kancléře Wernera Faymanna je mimo jiné důsledek jeho lavírování v migrační krizi, píší německé deníky. Komentátoři také upozorňují, že vývoj v Rakousku může mít vliv i na politickou situaci v Německu, kde stejně jako v alpské republice vládne velká koalice konzervativců a sociálních demokratů.
Deník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) soudí, že Faymann začal ztrácet důvěryhodnost, když se začaly měnit jeho postoje k migraci. "Nejprve Faymann podporoval (německou) kancléřku (Angelu) Merkelovou a nechtěl zavřít rakouskou hranici. Když se počet uprchlíků stále zvětšoval, začal uzavření hranic podporovat, aniž by Merkelovou předem informoval," napsal list.
Podle FAZ se Faymann dostal do situace, kdy jen sledoval témata, která nastolovala populistická Svobodná strana Rakouska (FPÖ). "Vláda jako celek a Faymann zvlášť působili, jako by se snažili dohnat Svobodné, kteří tvrdý kurz proti imigraci prosazovali už dlouho," uvedl list.
"Místo aby se (Faymann) jasně vymezil proti FPÖ, postaral se svou radikální otočkou v uprchlické politice o zmatek. Tak se nedá vést země ani strana," napsal list Süddeutsche Zeitung. Podle něj se navíc v prvním kole prezidentských voleb, v němž kandidáti vládních stran propadli, ukázalo, že i když vláda přistoupí na rétoriku populistických stran, voliči dají přednost originálu, tedy FPÖ.
FAZ také upozorňuje, že Rakušané už byli unaveni dlouhou vládou velké koalice sociální demokracie (SPÖ) a lidovců (ÖVP), která jen s krátkými přestávkami trvá od konce druhé světové války. "SPÖ a ÖVP dlouhodobě ztrácely důvěryhodnost, podporu i hlasy voličů - a tady se nabízí paralela s Berlínem - zatímco FPÖ se na pravicové scéně účinně prosadila jako 'skutečná alternativa'," napsal list.
Podobně hodnotí situaci i deník Tagesspiegel a varuje, že Německo se může dostat do podobné situace. "V Rakousku je rozšířený pocit, že ti nahoře si bez ohledu na cokoli stejně vždy dělají, co chtějí, nebo nedělají nic. A že je jedno, koho člověk volí. Tento pocit smetl Wernera Faymanna," uvedl list. "Tak daleko to v Německu ještě nedošlo. Ale to, co pomáhá k vzestupu AfD (pravicově populistické Alternativě pro Německo), není nic jiného než to, co tolik posílilo FPÖ," napsal deník.
Migrační politika Faymannovi zlomila vaz, hodnotí tisk
Zahraničí
10. 5. 2016 11:07Bývalý rakouský kancléř Werner Faymann.
Autor: ČTK Foto: ČTK , PICTURE ALLIANCE/Ernst Weingartner / CHROMORANGE