V Afghánistánu kvete obchod s nepravými dopisy, v nichž Taliban vyhrožuje jejich příjemcům smrtí. Afghánští migranti směřující do Evropské unie doufají, že tyto dokumenty jim ulehčí získání azylu. Za přesvědčivě vypadající výhrůžku smrtí od talibů se platí v přepočtu až 30 tisíc korun.
Podobné ručně psané hrozby na dopisním papíře se kdysi posílali těm, kdo pracovali pro zahraniční armády (z pohledu Talibanu jde o okupanty) či mezinárodní organizace. Odesílatelem byl zpravidla takzvaný Afghánský islámský emirát.
V takovém psaní se vypočítávaly "zločiny" dotyčného a bylo mu sděleno, že o jeho potrestání rozhodne "vojenská komise". Na konci dokumentu stálo, že povstalci nenesou žádnou odpovědnost za to, co se stane.
Mezitím už Taliban podle tvrzení svých činitelů s touto praxí skončil. S výhrůžnými dopisy se ale rozjel velký kšeft, neboť mnoho z desítek tisíc Afghánců, kteří se rozhodli hledat lepší a bezpečnější život v Evropě doufá, že jim takový papír pomůže snadněji získat azyl.
Ke svému útěku ze země pod Hindúkušem nemají často jiný důvod než ekonomický, protože na většině území jejich vlasti je bezpečno.
"Řekl bych, že z výhrůžných dopisů, jež nyní Afghánci předkládají evropským úřadům, je pravých jen jedno procento a 99 procent je falešných," řekl agentuře AP pětatřicetiletý Afghánec Muchamil, který prý sám dvacet těchto dopisů vyrobil a prodal. Schéma je podle něj prosté.
Kupující je v dopise obviněn, že pracoval pro afghánské nebo americké ozbrojené síly. Na dokument se poté zkopíruje logo Talibanu z jejich webových stránek. "Dodnes znám jen jednoho jediného týpka, který takový výhrůžný dopis od Talibanu dostal. Všechny další jsou falzifikáty," prohlásil Muchamil.
O zákazníky nemá nouzi. Taliban je aktivní v mnoha částech země, byť nemusí zrovna bojovat, a nezaměstnanost v Afghánistánu je kolem 24 procent. Vláda v Kábulu odhaduje, že do konce roku zemi opustí zhruba 160 tisíc obyvatel. To je čtyřikrát více než roku 2014.
Ještě před několika měsíci německá vláda Afghánce přímo vybízela k migraci do Spolkové republiky, když jim na zvláštním instruktážním videu vysvětlovala v jejich jazycích, jak je to snadné a jaký hezký život je v Evropě čeká. Hlavním hrdinou tohoto videa, které bylo určeno pro země Orientu a Afriky, byl shodou okolností mladý Afghánec.
Německý Spolkový úřad pro migraci uvádí, že o výhrůžných dopisech ví, ale že se o nich nevedou žádné statistiky. Mluvčí úřadu Susanne Eikemeierová sdělila, že nejde o úřední dokumenty, a tak se jim přisuzuje menší váha. Dopisy se údajně posuzují v celkovém kontextu důvěryhodnosti žadatele o azyl.
Sabiulláh Mudžáhid, mluvčí Talibanu, uvedl, že jeho organizace takové dopisy neposílá. "Není to náš styl," řekl. Dokáže údajně vypočítat množství lidí, kteří tvrdí, že takový dopis dostali, třebaže se tak nikdy nestalo.
Existenci byznysu s písemnými výhrůžkami talibů potvrdil západním médiím i jeden úředník afghánských tajných služeb. Vláda v Kábulu se podle něj ale pronásledováním prodejců a kupců falešných dopisů nezabývá, protože má dost starostí s těmi, jimž je skutečně vyhrožováno.