Mírný <span>chaos a závady</span> kalí předsednictví Francie EU

Zahraničí
17. 9. 2008 11:40
Sarkozy - občas spěchá za sličnou chotí Carlou. A EU s ním.
Sarkozy - občas spěchá za sličnou chotí Carlou. A EU s ním.

Sarkozy - občas spěchá za sličnou chotí Carlou. A EU s ním.Ministr stál u hotelové recepce a žasl. Rada Evropské unie s předsedající Francií pozvala resortního šéfa na své neformální setkání ve Středomoří, hotelový pokoj však oproti všem zvyklostem neměl rezervovaný. Bylo to začátkem července v Cannes, kde se sešli ministři spravedlnosti a vnitra. Od té doby se v předsednické Francii množí nedopatření a nesnáze, napsala agentura DPA.

Jako nejnovější příklad poslouží summit EU - Ukrajina, který byl na poslední chvíli přeložen z Evianu u Ženevského jezera do Paříže.

Prezident Nicolas Sarkozy by se při návratu z jednání v Moskvě a Tbilisi nepochybně mohl zastavit v Evianu, aby se tam setkal s ukrajinským kolegou Viktorem Juščenkem, jak bylo měsíce předem naplánováno. "Patrně měl ale naspěch, aby už byl doma u své Carly," tvrdí zlé jazyky v Paříži.

A důsledky? Desítky novinářů si musely horempádem sbalit své věci a chvátat do metropole. Jistý britský zpravodaj spočítal, že ho to přišlo na dobrých 350 eur (zhruba 8400 korun) mimořádných výdajů. Polská novinářka zase líčí, že náhlé rozhodnutí francouzského předsednictví vyvolalo v Evianu "totální chaos".

Eiffelovce v eurohávu to docela sluší.Zatímco tiskové agentury už informovaly o přeložení schůzky do Paříže, odpovědné osoby v Evianu prý ještě ujistily jednoho jejího kolegu, že všechno zůstává při starém: "Naštěstí tomu neuvěřil."

Druhý největší členský stát unie má - na rozdíl od malých předsednických zemí před ním - s organizací mimořádné problémy: zvlášť pro ten účel najatí řidiči autobusů nenacházejí cestu k místům jednání; novináři jsou vyhazováni z dlouho předem rezervovaných hotelů, v tiskových střediscích se pravidelně hroutí technika.

Při schůzce ministrů financí v Nice nejenže reportéři postrádali přístup k internetu, nýbrž nejméně jeden z ministrů (Miroslav Kalousek) pohřešoval i svůj kufr. Ztratil se na cestě do hotelu.

Sem tam trochu eurochaosu.Stížnosti se množí. Asociace zahraničních novinářů v Bruselu (API) zasílá po "noční můře z Evianu" odpovědným činitelům už třetí protestní dopis. Francouzi však neprojevují přílišné pochopení.

Když policisté zabránili televiznímu týmu stanice Deutsche Welle při setkání ministrů vnitra v Cannes v natáčení demonstrace proti francouzské přistěhovalecké politice, API protestovala okamžitě.

O pár týdnů později se ministryně Michelle Aliotová-Marieová pokusila kritiku vyžehlit: němečtí reportéři se prý chovali nevrle a zdvořilým policistům odpovídali urážlivými poznámkami, takže si za kontrolu koneckonců mohou sami.

Technické těžkosti občas zakrývají i pohled na obsah. Na závěr chaotického středomořského summitu předložil prezident Nicolas Sarkozy v Paříži prohlášení, které bylo později ještě vylepšeno.

Těžký život reportérů? Některé předsednické země si je hýčkají.Setkání bylo tak lajdácky připraveno, že se šéfové států a vlád zemí EU a Středomořských států nemohli včas dohodnout na doslovném znění. To vyniklo až dodatečně.

Očividně horkou jehlou byl však spíchnut šestibodový plán, s nímž se předseda Rady EU Sarkozy pokusil uklidnit krizi na Kavkaze. Dokument vylepšený mezi dvěma rozhovory a rozdílně vykládaný připravil těžké chvilky už novinářům. Velké problémy ovšem podle jistého pozorovatele měla s výsledkem Sarkozyho hektické služební cesty jiná skupina: profesionální diplomaté EU.

Foto: tisková služba EU, AP a Graphic News

Autor: DPA

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ