Moldavský prezident: <span>Za všechno může Rumunsko</span>

Zahraničí
8. 4. 2009 15:45
Rumunsko prý může za protesty. Demonstranti totiž chtějí spojení zemí.
Rumunsko prý může za protesty. Demonstranti totiž chtějí spojení zemí.

Dnes už je moldavská policie na demonstrace dobře připravena.Moldavský prezident Vladimir Voronin obvinil sousední Rumunsko ze zapojení do násilností, které zachvátily moldavské hlavní město v úterý. Podpořil obstrukce na hranicích obou zemí a zavedení vízového režimu. Zároveň pohrozil, že použije sílu, pokud budou pokračovat nepokoje v Kišiněvě.

V hlavním městě demonstranti v úterý protestující proti vítězství komunistů v nedělních parlamentních volbách zaútočili na budovu parlamentu a úřad prezidenta.

ČTĚTE TAKÉ: Zdemolovaný moldavský parlament ovládla policie
                        Proti komunistům. V Moldávii dobyli parlament

"Rumunsko je zapojeno do všeho, co se děje u nás," řekl Voronin na setkání se zástupci veřejnosti v sídle vlády. Rumunsko však obvinění Kišiněva odmítlo.

"Toto obvinění je provokace... Je nepřijatelné, že komunistický režim v Kišiněvě přenáší odpovědnost za domácí problémy na Rumunsko," uvádí se v prohlášení rumunského ministerstva zahraničí, které dodává, že Bukurešť nezavede cestovní omezení pro Moldavany a bude dále podporovat užší vztahy Moldavska s EU.

Rumunsko a Evropská unie. Tam demonstrnati chtějí."Když jsme viděli vlát na státní budově rumunskou vlajku, bylo jasné, že opozice se pokouší provést převrat. To nedovolíme," řekl Voronin a dodal, že rumunský velvyslanec je v Moldavsku nežádoucí osobou. Svého velvyslance z Bukurešti Kišiněv odvolal v úterý.

Moldavský prezident také oznámil zavedení vízového režimu s Rumunskem, s nímž má společné dlouhé historické a kulturní tradice a společný jazyk. Rumunsko jednostranné zavedení těchto opatření označilo za scestné.

Obstrukce na hranicích i hrozby silou

Voronin připustil, že v úterý už se rozhodoval, zda použít sílu. "Pokud se to bude opakovat, budou přijata příslušná opatření. Vláda má všechna práva je podniknout v souladu se zákonem," varoval.

V centru Kišiněva poblíž budovy parlamentu se dnes sešlo několik set demonstrantů, které hlídá pořádková policie. Žádné incidenty nebyly dosud hlášeny.

Předák opozice Vlad Filat dnes zdůraznil, že vládní místa odmítla žádost opozice o přepočítání hlasů z nedělních voleb. "Ústřední volební komise náš požadavek odmítla. Byla porušena dohoda, které jsme dosáhli s Voroninem," řekl Filat.

Hraniční přechody jsou částečně uzavřené.Moldavští pohraničníci nedovolili od úterního rána zhruba 280 osobám, převážně Rumunům a Moldavanům, překročit hranice do Moldavska.

Uvedla to mluvčí rumunské pohraniční stráže. Pohraničníci podle ní využívají různých záminek, aby nemuseli do země pustit nikoho z Rumunska.

Rumunské ministerstvo zahraničí už v úterý vyjádřilo znepokojení nad obstrukcemi vůči rumunským občanům, kteří chtějí cestovat do Moldavska. Už několik dní před volbami nebylo do země vpuštěno na 250 Rumunů, mezi nimi hudebníci i politici.

Internetová revolta

Rumunský tisk dnes v souvislosti s úterními nepokoji v Kišiněvě poukazuje na to, že mládež použila nových multimediálních prostředků k rozpoutání hnutí, jež by mělo "otřást komunismem v Kišiněvě". Připomíná, že revoltu odstartovalo několik zpráv na internetu ihned po oznámení výsledků nedělních voleb.

List Romania Libera dění v Kišiněvě srovnává událostmi v Rumunsku, které v prosinci 1989 vedly k pádu komunistického diktátora Nicolae Ceaušeska. Upozorňuje, že zatímco rumunská revoluce byla první, která byla vysílána v přímém přenosu televizí, události v Moldavsku jsou první revoltou, v níž mladí využívají internetovou sdělovací síť Twitter, aby si "vynahradili absenci oficiální komunikace".

Foto: ČTK/AP, Reuters

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ