Moldova volí. Mnozí si přejí <span>spojení s Rumunskem</span>

Zahraničí
5. 4. 2009 11:40
Moldova volí.
Moldova volí.

Moldova volí.Hlasovací místnosti se dnes otevřely v Moldově (Moldavsku), kde se konají parlamentní volby. Za favority jsou považováni proevropští komunisté, ale podle analytiků zřejmě nezískají dostatečnou většinu, jež by jim v následných prezidentských volbách umožnila zvolit nového prezidenta republiky.

Poslední komunistický režim v Evropě by se tak mohl dostat do potíží.

Nový parlament bude volit nového prezidenta. Vladimíru Voroninovi končí současný mandát 7. dubna a po třetí již nemůže kandidovat. Netají se ale tím, že by chtěl zůstat u moci tím, že zaujme některý jiný vysoký post způsobem jako Vladimir Putin; ten se po vyčerpání prezidentských mandátů nechal zvolit premiérem.

Právě v nejchudší zemi starého kontinentu s v uplynulých dnech hovořilo často o Německu - konkrétně o jeho sjednocení. Výrazně zvýšené popularitě se v Moldově těší politické strany, které propagují bratrský svazek či přímo spojení se sousedním Rumunskem.

m,oldRumunsky hovořící země u jihozápadní hranice Ukrajiny, v níž žije 3,4 milionu obyvatel, byla už součástí Rumunska v letech 1918 až 1940.

Zhruba 800 tisíc obyvatel Moldovy už požádalo o rumunskou státní příslušnost. Podle některých diplomatů z Bruselu by se EU nijak nebránila tomu, kdyby se Moldované vyslovili pro spojení s Rumunskem.

Ostatně, vstup NDR do Spolkové republiky vytvořil v tomto ohledu precedens.

Za udržení Moldovy jako samostatného státu bojuje nejusilovněji Komunistická strana (KP), která vládne zemi už osm let. Prezident Moldovy a šéf tamních komunistů Vladimír Voronin vzbuzoval řadu let u svých krajanů naděje na „opětovné zrození socialistické společnosti".

Dnes je Voronin přítelem EU. Za Voronina země dosáhla stability a ekonomického růstu, ale nebyl schopen vyřešit problém Podněstří, jenž je jedním ze "zmrazených konfliktů" na
území bývalého Sovětského svazu.

Komunisté se zhlédli v Unii

Už loni Voronin při návštěvě Moskvy přislíbil, že Moldova je připravena poskytnout rozsáhlou autonomii neuznaným republikám.

Aktivistky z Aliance Naše Moldova (Moldavsko).Moldova podle něj přijme zákon vymezující postavení Podněstří (Transnistria). Návrh předpokládal, že Moldova se stane státem se dvěma autonomními republikami: se slovanským Podněstřím, které je od roku 1990 prakticky samostatné, ale nebylo světem uznáno, a s turkickou Gagauzií.

Voronin též přislíbil, že zachová autonomní vlajky, znaky, hymny a úřední jazyky, ale také to, že nebude reprivatizovat podněsterské podniky, které vesměs vlastní ruští investoři.

Starokomunistu Voronina zřejmě déle trápí představa, že se Podněstří může kdykoli obrátit na světovou veřejnost s žádostí o uznání, a radši obětuje málo, aby neztratil mnohem více.  

V zemi dnes může ve 2020 volebních místnostech hlasovat na 2,4 milionu oprávněných voličů, kteří vybírají 101 poslanců parlamentu. V Moldově je přítomno na tři tisíce místních i zahraničních pozorovatelů, kteří mají dohlížet na čistotu voleb.

Pro pokyny do Kremlu. Voronin u Medveděva v Rusku (březen 09).

Foto: ČTK/AP a Reuters

Autor: - pp -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ