Monacká univerzita má nový obor: <span>luxusní obchod</span>

Zahraničí
7. 8. 2010 08:30
Přepychové značky s univerzitou spolupracují, potřebují odborníky.
Přepychové značky s univerzitou spolupracují, potřebují odborníky.

Přepychové značky s univerzitou spolupracují, potřebují odborníky.Zapomeňte na studentský život se značkou levného piva a outfitech sháněných po "sekáčích" - Mezinárodní univerzita Monako otvírá magisterský obor, který bude vzdělávat v oboru luxusního maloobchodu.

Studium byznysu nejsou vždy jen suchá čísla: na novém monackém oboru budou studenti probírat soukromá letadla, jachty a nejdražší značky typu Gucci. Je to jen jeden z příkladů, jak se vysokoškolské obory stále úžeji specializují a přibližují konkrétním oblastem obchodu. Podobně třeba oznámil britský luxusní obchodní dům Harrods, že otevře ve spolupráci s Anglia Ruskin University předmět pro svoje vlastní zaměstnance.

ČTĚTE TAKÉ: Číňané si stěžují na nekvalitní oblečení z Evropy
                        Dům pro nejmenší designéry stojí v Paříži

Nový monacký obor, vyučovaný v angličtině, snad nemůže být dále od klasického stereotypu studentů, radikálně se vyjadřujících k politice a živících se levnými těstovinami. Místo toho se bude pětatřicet studentů ze všech koutů světa věnovat studiu obuvi, klenotů, hodinek a automobilů.

Luxusní auta budou muset mít studenti v malíčku.Obor vznikl společným úsilím univerzity a značek jako Gucci a Ralph Lauren, napsal server BBC. U nich roste poptávka po patřičně připraveném personálu. Součástí studijního plánu bude i sedmiměsíční stáž v luxusním butiku.

Univerzita zatím nabízí jeden magisterský předmět o přepychovém zboží, ale už to bylo málo. "Pryč jsou dny, kdy bylo jednoduché prodávat luxusní zboží toliko na přitažlivosti značky samotné," říká mluvčí monacké univerzity.

Luxus je věda, sám se už neprodá

Postgraduální studenti se budou učit také "historii, hlavní trendy a konkurenční dynamiku přepychového maloobchodu," stejně jako řízení obchodů a kolektivů. Po teoretické stránce budou ale v rámci estetiky i sémiotiky probírat též "kódy, symboly a rituály v obchodě luxusem".

Drahé značky už se samy neprodají, je to věda."Management luxusního obchodu je zásadní oblastí růstu pro mezinárodní přepychové značky a potřeba profesionálních manažerů je vysoká," řekla ředitelka oboru Annalisa Tarquiniová BBC.

Obor je založen mimo jiné na tezi, že prodávání luxusu má nabízet "výjimečný a neopakovatelný zážitek z nákupu, jímž si zákazníci vyvinou dlouho trvající a citové vazby ke značce".

Foto: Petra Mášová, Karel Šanda

Autor: - mav -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ