Morální odpovědnost za utopené migranty nesou Britové, řekl Macron

Zahraničí
2. 2. 2022 17:00
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Británie nese odpovědnost za každého migranta, který se utopí v Lamanšském průlivu, řekl ve středu francouzský prezident Emmanuel Macron regionálnímu deníku La Voix du Nord. Londýn v rozhovoru obvinil z pokrytectví, protože neumožňuje žádnou legální cestu do země, ale zároveň závisí na špatně placené práci vykonávané přistěhovalci, kteří se do země dostali ilegálně. Britská ministryně vnitra Priti Patelová vzápětí jeho komentáře odsoudila.

Šéf Elysejského paláce uvedl, že má v úmyslu zvýšit tlak na britského premiéra Borise Johnsona, aby pro žadatele o azyl vytvořil legální cestu do Británie. "Morální odpovědnost za ty, kteří zahynuli na moři, nenese Francie, ale Britové, kteří odmítají reagovat," prohlásil.

Když loni v Lamanšském průlivu zahynulo po převrácení lodi 27 lidí, Johnson vyzval Macrona k navrácení migrantů, kteří do Británie vstoupili ilegálně. Podle premiéra by je to odradilo od riskování životů na člunech. Macron návrh odmítl. Prosazuje dohodu mezi Evropskou unií a Spojeným královstvím, podle níž by byli někteří migranti po připlutí do Británie posláni zpět, výměnou za britský příslib, že vpustí stejný počet žadatelů o azyl.

Macron uvedl, že ekonomika Spojeného království závisí na špatně placené práci nelegálních přistěhovalců. "Britové nadále používají systém z 80. let, který řídí ekonomickou migraci pokrytectvím," prohlásil. Zopakoval také, že migrační tábory podél pobřeží Lamanšského průlivu zmizí, až když Spojené království otevře své hranice.

Macron v rozhovoru zdůraznil potřebu koordinovat boj proti ilegální migraci na úrovni celé evropské sedmadvacítky. Migrace se podle něj musí opět stát politickým tématem, na němž se podílejí vedoucí představitelé, jako jsou ministři a hlavy států. Dodal, že EU musí investovat do společných hranic, vytvořit společný registrační postup pro cizince vstupující do schengenského prostoru a sladit práva na azyl. Posledním bodem, kterým se má zabývat, jsou mechanismy návratu do zemí původu, uvedl Macron. Francie je v první polovině letošního roku předsednickou zemí EU.

Patelová ve středu v reakci na Macronova slova uvedla, že se mýlí, když tvrdí, že britská migrační politika povzbuzuje migranty, aby riskovali své životy při překračování Lamanšského průlivu."Macronovy komentáře jsou špatné. Francouzskou vládu plně informujeme o práci, kterou britská vláda vykonává," řekla ministryně.

Autor: ČTK Foto: , deposithphotos/ Ale_Mi

Další čtení

Kardinálové a biskupové ve Vatikánu

Kdo po Františkovi? Už se spekuluje, kandidátů je dost. Půjde o směřování církve

Zahraničí
22. 4. 2025
Vatikán dnes (v úterý) poprvé ukázal tělo papeže Františka v rakvi.

Pohřeb papeže bude asi v sobotu. Přijede Macron, Zelenskyj i Trump

Zahraničí
22. 4. 2025
Sbírka věcí po Židech v koncentračním táboře Osvětim

Svědků holokaustu ubývá. Na světě je už jen 200 tisíc Židů, kteří viděli a přežili

Zahraničí
22. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ