Muž, který se vloupal do Windsoru s kuší, přiznal u soudu vinu

Zahraničí
3. 2. 2023 14:00
Hrad Windsor.
Hrad Windsor.

Muž, který byl před dvěma lety zadržen v sídle zesnulé královny Alžběty II. na hradě Windsoru s nabitým samostřílem, se v pátek u londýnského soudu přiznal k vyhrožování zabitím panovnice. Jednadvacetiletý Jaswant Singh Chail se přiznal také ke spáchání trestného činu podle článku dva zákona zvaného Treason Act z roku 1842, který pojednává výslovně o napadení královny nebo pokusu o něj.

Chail byl v roce 2021 o Vánocích zadržen na pozemku britského královského sídla, hradu Windsor. V den incidentu řekl ostraze, že "přišel, aby zabil královnu". Na sobě tehdy měl masku a v ruce černou moderní kuši. Královna Alžběta, která zemřela loni v září, byla v den vniknutí na hradě se svým synem, nynějším králem Karlem III., a dalšími blízkými členy rodiny. Chail strávil plánováním útoku několik měsíců, uvedli žalobci při dřívějším soudním jednání.

U pátečního slyšení u londýnského soudu se Chail objevil prostřednictvím videohovoru v černé bundě a promluvil pouze proto, aby potvrdil své jméno a vyjádřil se ke třem bodům obžaloby. Přiznal se také k držení nabité zbraně. Soudce Jeremy Baker uvedl, že rozsudek nad Chailem vynese 31. března.

Muž byl obviněn podle článku dva zákona zvaného Treason Act z roku 1842, který pojednává výslovně o napadení královny nebo pokusu o něj. Za to muži hrozí trest vyhoštění ze země až na sedm let nebo tři roky odnětí svobody. Původní formulace zákona obsahuje také možnost nucených prací a bičování.

Na základě stejného zákona byl v roce 1981 Marcus Sarjeant odsouzen k pěti letům vězení za vystřelení šesti slepých nábojů na královnu během přehlídky v Londýně. Nejvážnější bezpečnostní incident u britských královských rezidencí z doby panování bývalé královny se stal v roce 1982. Vetřelec tehdy vyšplhal po zdi Buckinghamského paláce a dostal se až do místnosti, kde ležela Alžběta II. v posteli.

Chail krátce před útokem na sociálních sítích uvedl, že jde o "odplatu za všechny, kteří zemřeli při masakru v roce 1919". Odkazoval se na incident, při němž britské jednotky v severozápadní Indii zastřelily téměř 400 neozbrojených sikhů, kteří protestovali proti koloniálnímu právu.

Autor: ČTK , Alfréd NovotnýFoto: , deposithphotos/vitormarigo

Další čtení

Čína udeřila zpět: Odvetná cla na dovoz z USA ve výši 84 procent vstoupila v platnost

Zahraničí
10. 4. 2025

Další hra? Trump dočasně zastavil některá cla. Ale Číně je zvedl na 125 procent

Zahraničí
10. 4. 2025

Nejvíce výstav Expo hostily USA, rekordní návštěvu měla Šanghaj

Zahraničí
9. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ