Ženy mají v Evropské unii výrazně nižší platy než muži; průměrný rozdíl v odměňování mezi oběma pohlavími dosahuje 18 procent. V Česku to však je více než 26 procent, což je druhý největší rozdíl z celé 27členné unie hned po Estonsku (přes 30 procent). Informovala o tom dnes Evropská komise.
Brusel také prohlásil, že hodlá s tímto faktem bojovat. Nevylučuje dokonce ani možnost právních opatření.
Komise se nyní hodlá zaměřit na přesvědčování zaměstnavatelů informační kampaní. Bude podporovat i nejrůznější iniciativy prosazující rovnost obou pohlaví a vývoj nástrojů k měření rozdílů v platech žen a mužů.
"Kromě toho nejsou vyloučena ani právní opatření," varoval také Brusel. Zvážit chce po konzultacích s partnery třeba posílení sankcí, zajišťování platové transparentnosti a také pravidelné hlášení rozdílů v platech. Opatření by měla přicházet postupně v příštích pěti letech.
Naprostá většina Evropanů (82 procent) je podle průzkumu Eurobarometr, jehož výsledky komise dnes zveřejnila, přesvědčena, že je třeba bezodkladně přijmout opatření k narovnání platových nerovností. Zhruba každý šestý Evropan považuje nerovnost mužů a žen ve své zemi za hojně rozšířenou. Na stranu druhou si 66 procent dotázaných také myslí, že se situace v posledních deseti letech zlepšila.
"Hluboce mě znepokojuje, že rozdíly v platech žen a mužů se v uplynulých 15 letech téměř nesnížily a v některých zemích se dokonce zvětšují," prohlásila dnes eurokomisařka pro spravedlnost Viviane Redingová. Podobné rozdíly si Evropa za současné hospodářské krize nemůže dovolit.
"Musíme využít všech prostředků, které máme k dispozici, abychom tyto rozdíly odstranili," dodala.
Komise připomněla některé iniciativy, které už někde běží. Třeba Němci vyvinuli program, který umí počítat rozdíly ve mzdách. Ve Francii zase zavedli pro firmy zvláštní "rovnostní nálepku", kterou získají firmy, které se nechají sledovat a přislíbí dodržování pravidel rovnosti.
Komise také zdůraznila, že rozdíly v platech nemají jen bezprostřední dopad na výši výplaty, ale projevují se i v budoucnu. Ženy totiž kvůli tomu mají i nižší důchod. Komise také připomněla, že právě příslušnice něžného pohlaví jsou kvůli tomu více než muži postiženy trvalou a extrémní chudobou. Chudoba ohrožuje kolem 22 procent žen starších 65 let, zatímco u mužů je to 16 procent mužů.
Brusel také zmínil nedávnou unijní studii, podle níž by odstranění nerovností žen a mužů v oblasti zaměstnanosti mohlo vést v EU ke zvýšení hrubého domácího produktu o 15 až 45 procent.
Zpráva společnosti Deloitte Cesta vzhůru - zastoupení žen ve vládních institucích k letošnímu Mezinárodnímu dni žen uvádí, že veřejný sektor jde po celém světě příkladem firmám při širším uplatňováním žen v zaměstnání.
Zastoupení žen ve funkcích hlav státu, v parlamentech, vládách a dalších úřadech po celém světě postupně roste, firmy podle autorů dokumentu zatím zaostávají.
V čele téměř deseti procent členských států OSN stojí ženy, zatímco pozice prezidenta nebo generálního ředitele zaujímají ženy ve třech procentech první tisícovky nadnárodních společností. Ženám dále připadá téměř 20 procent parlamentních křesel v celosvětovém měřítku, zatímco 13,5 procenta žen je ve vedení prvních 500 firem ve Spojených státech.
Průzkum přitom ukázal, že společnosti s ženami ve vedoucích pozicích mají vyšší výkonnost a vykazují lepší ekonomické výsledky než společnosti bez zastoupení žen ve vedoucích pozicích.
Prvních 500 nadnárodních společností, které měly alespoň tři ženy v představenstvu, vykázaly návratnost vlastního kapitálu ve výši 16,7 procenta, zatímco průměrné společnosti dosáhly pouze 11,5procentní návratnost, zdůraznila mezinárodní společnost Deloitte se sídlem v New Yorku, která poskytuje služby v oblasti auditu, daní, poradenství a finančního poradenství.
Foto: Profimedia a archiv EK