Slovenská vládní koalice čelí další krizi. Premiér a předseda nejsilnější strany Směr-sociální demokracie Robert Fico a předseda Lidové strany-Hnutí za demokratické Slovensko (LS-HZDS) Vladimír Mečiar se vzájemně obvinili z rozbíjení koalice, žádný z nich však neoznámil, že sám z koalice odchází. Podle předsedy Slovenské národní strany Jána Sloty bude pro další vývoj klíčový postoj většiny z 16 poslanců LS-HZDS.
"Na koaliční radě nám (Fico) oznámil, že není ochoten dál pokračovat v koalici," řekl rozčilený Mečiar po předčasném odchodu z jednání s Ficem a Slotou. Fico pak před kamerami zaútočil na Mečiara jako viníka pokračující vládní krize.
Podstatou sporu jsou podle něj podvodné převody pozemků, které zařizovali Mečiarovi lidé a které zarazil. Obvinil Mečiara z "pomalého rozbíjení koalice" s opozičním předákem Mikulášem Dzurindou.
Slota slova o rozpadu koalice zpochybnil. "Podstatné je to, že nikdo nechce teď podávat demisi ani rozpustit vládu," řekl. Upozornil, že klíčové bude hlasování poslanců LS-HZDS o státním rozpočtu na příští rok. O něm začala sněmovna jednat právě dnes.
Premiér na koaliční radě údajně vytkl Mečiarově straně řadu chyb a oznámil, že chce zrušit kontroverzní amnestie, které Mečiar udělil v 90. letech jako zastupující prezident ve sporných případech, například únosu syna tehdejšího prezidenta. Fico také podle Mečiara chce prosadit prokazování původu majetku, což předseda LS-HZDS odmítal.
Koalice v úterý ukončila spor ohledně podezřelých pozemkových převodů, kvůli kterým Fico nechal odvolat ministra zemědělství Miroslava Jureňu (LS-HZDS). Mečiarova strana nicméně koalici neopustila, Jureňu ve vládě nahradila Zdenka Kramlová z téže strany a poslanci LS-HZDS v tajném hlasování ani nepodpořili opoziční návrh na odvolání předsedy parlamentu Pavla Pašky (Směr-SD).
Slovenští komentátoři předpokládají, že Mečiar se bude chtít za toto ponížení pomstít, nicméně situace na politické scéně přeje Ficovi, který si může dovolit vyhrotit koaliční krizi až k hrozbě předčasných voleb.
Směr a SNS by pro udržení většiny ve stávajícím parlamentu potřebovaly přinejmenším sedm ze 16 poslanců LS-HZDS.
Slovenská koruna v reakci na hrozbu rozpadu koalice oslabila vůči euru o zhruba 20 haléřů.
Majoritu ve vládě má Směr, má ve vládě devět ministrů. Mečiarova Lidová strana-Hnutí za demokratické Slovensko má ministry čtyři. Nejmenší vládní Slovenská národní strana Jána Sloty má ministry tři.
Foto: ČTK