Naštvaní europoslanci <span>už nechtějí jezdit do Štrasburku</span>

Zahraničí
22. 4. 2010 07:00
Poloprázdné poslanecké lavice ve Štrasburku (ilustrační foto).
Poloprázdné poslanecké lavice ve Štrasburku (ilustrační foto).

Předseda europarlamentu Jerzy Buzek (uprostřed).Členové Evropského parlamentu musí jednou za měsíc do Štrasburku. Tentokrát i tak nepříjemné cestování narušila ještě islandská sopka a železniční stávka. Mnoha poslancům tak dochází trpělivost a požadují, aby se Francouzi konečně vzdali své výsady hostit část zasedání parlamentu.

Před pondělním začátkem týdenního plenárního zasedání hrozilo, že nepřijede ani dost poslanců k tomu, aby byl parlament usnášeníschopný. K tomu je potřeba přítomnost alespoň třetiny členů. Nakonec dorazila zhruba polovina ze 736 europoslanců.

ČTĚTE TAKÉ: Sopka spasila předsedu europarlamentu před Vatikánem
                        EU chystá chartu lidských práv jako muzikál

Předseda parlamentu Jerzy Buzek rozhodl, že debaty skončí už ve středu večer a hlasování se s ohledem na nepřítomné poslance odloží na první týden v květnu.

Po celé Evropě bylo kvůli sopce zrušeno více než 95 tisíc letů. Jedním z milionů postižených pasažérů byl například rakouský poslanec Hannes Swoboda. Cestoval autem z Bělehradu do Vídně a poté vlakem z Vídně do Štrasburku. "Situace ve vlaku byla dost strašná. Záchody byly naprosto zablokované, chodby plné lidí, na které nezbyla místa. Bylo to naprosto katastrofické," vyprávěl o své cestě serveru EU Observer.

Auta čekající na trajekt z Francie.Poslanci ze zemí z okrajů Evropské unie, jako je Portugalsko, Finsko nebo Řecko, požadovali, aby bylo celé zasedání zrušeno. Zástupci zemí, ze kterých to do Štrasburku není tak daleko, ale svým kolegů vzkázali, aby si přestali stěžovat, použili trochu invence a dostali se na zasedání po zemi.

"Někteří kolegové požadovali, aby bylo zasedání v Bruselu, ale vzhledem k tomu, že zavřená byla obě letiště, jsme neviděli důvod k takové změně na poslední chvíli," řekl předseda parlamentu Jerzy Buzek. Ani ti, kteří nebyli ve svých domovských státech, tak putování přeplněnými vlaky či po zacpaných dálnicích neunikli.

Stejně jako každý měsíc poslanci spolu s nákladními auty naloženými horami papírů putují z Bruselu do Štrasburku na východě Francie. Systém, který mnoha kritikům připadá jako typicky nesmyslný evropský kompromis, není možné změnit bez souhlasu všech států, včetně Francie.

Evropský parlament (ilustrační foto).Bez ohledu na evropskou dopravní krizi trvá částečná stávka zaměstnanců francouzské státní železniční společnosti SNCF. Poté, co byla na tuto skutečnost upozorněna, reagovala britská europoslankyně za liberální demokraty podrážděným emailem.

"Tak to už je vrchol. Nechci urazit francouzské kolegy a přátele, ale opravdu by nesmírně pomohlo, kdyby se vláda a další instituce Francie mohly vzhledem k tomu, že trvají na celém tom cestovním cirkusu do Štrasburku, pokusit zajistit, aby ta cesta byla vůbec možná," napsala Sarah Ludfordová.

Minulý týden podepsalo 171 poslanců dopis prezidentovi Evropské rady Hermanovi Van Rompuyovi, ve kterém požadovali konec každoměsíční cesty do Štrasburku.

Formulovala ho nizozemská poslankyně Jeanine Hennis-Plasschaertová. V dopise odhaduje, že každý přesun do Štrasburku a zpět stojí unii asi 200 milionů eur (5 miliard korun). Manévry jsou podle signatářů neudržitelné i z ekologického hlediska.

Foto: Profimedia, ČTK/AP, Evropský parlament

Autor: - kpa -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ