NATO poprvé tajně zkoumá <span>stahování z Afghánistánu</span>

Zahraničí
4. 4. 2008 11:30
Dva světy. Afghánec a francouzský voják v Kábulu.
Dva světy. Afghánec a francouzský voják v Kábulu.

Veřejně hovoří Severoatlantická aliance o dlouhém působení v Afghánistánu a snaží se, aby tam členské země vyslaly další vojáky. Ve skrytu ale NATO poprvé v tajném komuniké načrtlo scénáře stahování ze země pod Hindúkušem. K hnacím silám plánu patří Berlín, uvádí německý magazín Der Spiegel (online) ve zpravodajství z nynější vrcholné schůzky aliance v Bukurešti.

Na summitu NATO v rumunském hlavním městě existuje dokument, který je opravdu velmi tajný - jinak se z jednání dostává ven obratem takřka každé zakašlání, píše Spiegel. Pokud jde ale o jeden strategický dokument o misi v Afghánistánu, chovají se diplomaté vskutku uzavřeně.

Jedni říkají, že ve vícestránkové složce jsou jen detaily týkající se bezpečnosti jednotek. Jiní jsou trošku upřímnější a připouštějí, že zveřejnění dokumentu je příliš choulostivá záležitost.

Dokument obsahuje některé vskutku zajímavé detaily, pokračuje Spiegel s odvoláním na informace diplomatů. Ilustruje začátek nového směru myšlení uvnitř NATO.

Poprvé se nastiňují scénáře, kdy by se zhruba 50 tisíc vojáků NATO v Afghánistánu mohlo začít stahovat. Podle diplomatů se stanovují některá kritéria, třebaže ke stahování vojsk může dojít až za dlouho.

Ne náhodou prosazuje dokument rozhodně Německo. Spolkové vládě je už déle jasné, že nasazení NATO nelze na věky protlačovat jak proti silnému odporu afghánského obyvatelstva, tak proti odporu v berlínské vládě velké koalice (CDU/CSU a SPD).

Kritikům doma v Německu je třeba nabídnout alespoň perspektivu ukončení angažmá Bundeswehru v Afghánistánu.

Spolkový ministr obrany Franz-Josef Jung (CDU) začal na novém plánu (stahování) pracovat už při jedné ze schůzek NATO loni na podzim v Nizozemí. Současný tajný dokument vychází z jeho rozvah ve smyslu „strategie odchodu" (Exit-Strategie).

Autoři utajovaného dokumentu nejsou žádní snílci, když určují cíle NATO, pokračuje Spiegel. Zcela konkrétně uvádějí, jak musejí být silné afghánské bezpečnostní síly, než budou moci krok za krokem převzít nynější úkoly aliance.

 Pro afghánskou armádu se uvádí směrné číslo 80 tisíc vojáků. Podrobně se rovněž sepisuje, co vše afghánští vojáci potřebují, včetně možností transportu.

Exit-Strategie by neměla být zahájena před rokem 2015, říkají experti.

Podle diplomatů však opatrnost velí, aby  nový plán neuváděl žádný rok. Takový konkrétní údaj by mohl oslabit rozhodnost NATO a vzbuzovat zcela falešné naděje.

Samo Německo zná velmi dobře z vlastní zkušenosti, jak realita dokáže rychle předhonit pevně stanovené cíle. Ukázalo se to  například při Němci organizovaném výcviku policie v Afghánistánu, který vůbec neprobíhá podle plánu.

Pro NATO (a tedy i Německo) plánuje tajný dokument jasný a nový směr v Afghánistánu. Jednotky aliance se mají krok za krokem zaměřovat stále více na výcvik Afghánců a konkrétní zásahy v krizových situacích předávat do jejich rukou. Tedy „jakmile to vnější okolnosti a afghánské kapacity umožní".

Právě z tohoto důvodu chtějí některé země rozšířit své tréninkové programy. Berlín zamýšlí v tomto směru ztrojnásobit své úsilí.

Dokument ale poukazuje i na problematické oblasti, jimž se NATO dosud vědomě vyhýbalo. Podle diplomatů se jednoznačně nastiňuje, jaký pokrok musejí afghánské úřady udělat například při potírání drog či výstavbě nezávislé, vypočítatelné justice.

Skrze naplňování těchto požadavků vypadá ale výhled na rychlé stažení poněkud potemněle, analyzují situaci někteří diplomaté. I spolkový ministr obrany Jung se tedy v Bukurešti vyhnul výrazu Exit-Strategie. Zatím zůstává tabu. Přesto nový plán chválil - jako ukazující směr.

Co nový tajný plán pro NATO znamená, ukáží už následující měsíce. Nejpozději letošní červen, kdy se zástupci aliance sejdou na další vrcholné schůzce k Afghánistánu, naznačí, jak velká je ochota členských zemí k více civilní pomoci této zemi.

Foto: Reuters a AP

Autor: - pp -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ