NATO "válčí" s Turkem. Kvůli karikaturám a Kurdům
04.04.2009 11:15
Severoatlantická aliance se snaží napravit nezdařený páteční start summitu, který se koná ve Štrasburku a sousedním Kehlu. Oproti původním plánům se šéfům států a vlád NATO nepodařilo shodnout na navrženém dánském premiérovi Rasmussenovi jako novém generálním tajemníkovi. A sice kvůli odporu Turecka.
Prakticky všichni členové čerstvě 28členného bloku podporují dánského předsedu vlády Anderse Fogha Rasmussena. Turecko mu vytýká to, jak se stavěl k zveřejnění kontroverzních karikatur proroka Mohameda v dánském tisku před třemi lety lety.
ČTĚTE TAKÉ: Turecko zvažuje veto proti Rasmussenovi v čele NATO
Česko na nového šéfa NATO podporuje Sikorského
Ty vyvolaly zejména v muslimském světě bouře nevole, premiér je ale obhajoval právem na svobodu projevu. Ankara také kritizuje, že Kodaň nezasahuje proti televizi Roj TV kurdských separatistů, která v Dánsku sídlí.
NATO se dnes v závěrečný den svého summitu ve francouzské Štrasburku a německém Kehlu pokouší odpor Turecka, který brání výběru nového generálního tajemníka aliance, překonat. Z různých stran sice zaznívali v pátek hlasy volají po tom, aby se šéfové států a vlád dohodli ještě ve Štrasburku, to se ale nezdařilo. Podle řady diplomatů se to nejspíše nepodaří ani dnes.
Rasmussen měl už před summitem podporu řady velkých zemí aliance. Navíc s kandidaturou nakonec nepřišel polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski, o němž se také jako o případném uchazeči o prestižní post hovořilo. Toho podpořilo několik středo- a východoevropských zemí.
Podle nejmenovaných představitelů NATO a administrativy nového prezidenta Baracka Obamy není nezbytné, aby by se problém kolem výběru nového šéfa musel naléhavě vyřešit.
Obama také z Prahy, kam se vydá ještě dnes, poletí do Turecka, kde by případě neshody na summitu jistě i o novém šéfovi aliance se zástupci Ankary hovořil. Německý ministr obrany Franz Josef Jung soudí, že dohoda je možná ještě dnes. Nevyloučil ale, že se problém podaří vyřešit až "v příštích dnech". Jeden německý zdroj pak také poznamenal, že Rasmussena podporuje 27 z 28 zemí aliance.
Myslím, že je velký tlak řady zemí, aby to bylo rozhodnuto na tomto summitu," řekl po prvním dni jednání českým novinářům prezident Václav Klaus. "O jiné jméno fakticky nešlo, s čímž já nesmírně souhlasím," zdůraznil Klaus, podle něhož je dánský premiér vhodný kandidát.
Hlavní jednací den výroční vrcholné schůzky NATO zahájili v sobotu její účastníci překročením mostu, který spojuje dvě hostitelská města letošního summitu NATO - Kehl a Štrasburk.
Symbolicky tak demonstrovali jednotu bloku, kterou během dne prověří při vyjednávání o další strategii v Afghánistánu, o vztazích aliance s Ruskem či o výběru nového generálního tajemníka NATO.
V den 60. výročí založení aliance přivedla houf státníků na most pro pěší přes řeku Rýn německá kancléřka Angela Merkelová. Za ní v jednom šiku šli americký prezident Barack Obama, britský premiér Gordon Brown a další představitelé aliančních států. Ze Česko se slavnostního aktu zúčastnili prezident Václav Klaus a premiér Mirek Topolánek. Oba rivalové na domácí politické scéně šli dokonce jednu chvíli vedle sebe a hovořili spolu.
Začátek akce se trochu opozdil kvůli italskému premiérovi Silviu Berlusconimu, který po příjezdu k mostu několik minut telefonoval, aniž bral ohledy na čekající kolegy. Poté již Merkelová dovedla zástup politiků do poloviny mostu, kde je přivítal francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Společně pak přešli na francouzskou stranu. Asistovaly jim při tom stíhačky, které přeletěly nad mostem, přičemž vypouštěly kouř v barvách NATO - modré a bílé.
Po nezbytném "family fotu" všech státníků a vzdání holdu vojákům, kteří v řadách aliance padli na světových bojištích, se již politici odebrali do centra alsaské metropole, kde je čekají tvrdá jednání.
Foto: ČTK/AP a Reuters
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.