Německá vláda chce zřídit nové centrum, které bude koordinovat vracení odmítnutých žadatelů o azyl do jejich vlasti. Informoval o tom deník Die Welt, podle něhož si od tohoto kroku kabinet slibuje výrazné zvýšení počtu vrácených migrantů.
Do Německa za poslední dva roky přišlo téměř 1,2 milionu běženců, do vlasti se ale vrátila jen část těch, kteří ve spolkové republice nemají nárok na azyl ani jinou formu právní ochrany. Loni jich bylo asi osmdesát tisíc. Dalších více než 207 tisíc migrantů, kteří by se měli vrátit, v Německu ke konci loňského roku stále bylo. Část z nich od německých úřadů dostala odklad, takže nemusí vycestovat okamžitě.
Aby se počet odmítnutých žadatelů o azyl, kteří se vrací do země původu, zvyšoval, zvedla německá vláda finanční podporu uprchlíkům, kteří se rozhodnou k dobrovolnému návratu. Zároveň připravuje opatření proti těm, kteří už měli Německo opustit, ale neučinili tak.
Jedním z těchto opatření má být založení společného centra ústřední vlády a jednotlivých zemí na podporu návratu. Nový úřad má podle podkladů pro dnešní jednání kancléřky Angely Merkelové a předsedů vlád spolkových zemí vzniknout v Berlíně během tří měsíců. Centrum, které povede ministerstvo vnitra, má do budoucna vracení běženců koordinovat a má být také v neustálém kontaktu se zeměmi původu, které jen neochotně vystavují potřebné dokumenty.
Za vracení odmítnutých žadatelů o azyl byly dosud zodpovědné především spolkové země. I v jejich rámci by se podle návrhu mělo vracení migrantů do budoucna více centralizovat.
Poradenská firma McKinsey, která v oblasti migrace radí německé vládě, vychází z toho, že bez přijetí potřebných opatření by na konci letošního roku ve spolkové republice mohlo být až 485 tisíc uprchlíků, kteří se mají vrátit do země původu.