Návrh slovenské opozice odvolat premiéra Roberta Fica vyústil po předchozí obstrukci koaličních poslanců v tahanice mezi opozicí a koalicí o to, zda sněmovna začne tento bod projednávat. Zatímco místopředsedkyně sněmovny za nejsilnější opoziční stranu Svoboda a solidarita (SaS) Lucia Nicholsonová schůzi ve čtvrtek otevřela, místopředseda parlamentu za vládní stranu Síť Andrej Hrnčiar ji vzápětí přerušil s odůvodněním, že má pověření šéfa sněmovny k vedení schůze a že v Národní radě není dostatek poslanců.
Spor mezi zástupci koalice a menšinové opozice začal již ve středu, kdy se koaliční poslanci neprezentovali, a zablokovali tak otevření mimořádné schůze parlamentu. Stejně koalice postupovala i ve čtvrtek ráno. Následně se vedení schůze ujala Nicholsonová, která ji oznámila za otevřenou, aniž spustila prezentaci poslanci v hlasovacím systému. Odvolala se na to, že do papírové prezenční listiny se zapsala potřebná většina poslanců.
Koaliční zákonodárci v reakci tvrdili, že Nicholsonová řídí schůzi neoprávněně, poslanec nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie Miroslav Číž její postup přirovnal ke státnímu převratu. Poté, co Nicholsonová vyhlásila přestávku v jednání Národní rady, se do křesla předsedajícího posadil další místopředseda parlamentu Hrnčiar a schůzi přerušil. Tvrdil, že pouze on dostal pověření k vedení schůze od šéfa parlamentu a předsedy koaliční Slovenské národní strany Andreje Danka, který ráno odjel spolu s dalšími poslanci na zahraniční pracovní cestu. Opoziční poslanci začali pískat a skandovat "Hanba".
Zatím není známo, kdy bude schůze o opozičním návrhu odvolat premiéra z funkce pokračovat.
Dvě nejsilnější opoziční strany navrhly vyslovit nedůvěru Ficovi hlavně kvůli tomu, že premiér odmítl odvolat ministra vnitra Roberta Kaliňáka. Opozice žádá Kaliňákův odchod v souvislosti s jeho obchodními aktivitami s kontroverzním podnikatelem, který čelí obnovenému vyšetřování kvůli podezření z daňových úniků. Proti Kaliňákovi také zorganizovala demonstrace, kterých se účastnily tisíce lidí.
Ministr Kaliňák čelil pokusu opozice vyslovit mu nedůvěru ve sněmovně již dvakrát od nástupu současné koaliční vlády do úřadu po březnových volbách. Druhou schůzi o odvolání Kaliňáka předseda parlamentu minulý týden ovšem přerušil poté, co opozice rozvinula v jednacím sále sněmovny transparent. Ve středu pak koaliční poslanci odhlasovali, že návrh opozice vyslovit Kaliňákovi nedůvěru sněmovna projedná na řádné zářijové schůzi.