Informace o návrhu snížení vyplývá z dánského návrhu závěrečného prohlášení ekologického summitu OSN, který začne za několik dnů. Maximální podíl na polovičním snížení emisí oxidu uhličitého oproti roku 1990 by měly mít bohaté země.
Emise skleníkových plynů by se do roku 2050 měly globálně snížit o 50 procent oproti roku 1990, přičemž maximální podíl by na tom měly mít bohaté země. Vyplývá to z dánského návrhu závěrečného prohlášení ekologického summitu OSN, který se bude konat ve dnech 7. až 18. prosince v Kodani.
Podle dokumentu se mají rozvinuté země na navrhovaném celosvětovém zmenšení exhalací podílet 80 procenty. V textu, jenž by se mohl stát základem pro závěrečnou politickou dohodu na konferenci o životním prostředí v Kodani, se rovněž konstatuje, že svět by měl přijmout rok 2020 jako časový bod, kdy budou globální emise vrcholit.
ČTĚTE TAKÉ: Klaus kritizoval Merkelovou za výroky o klimatu
Tající ledy ohrožují nepálské farmy i cestu na Everest
"Všechny zúčastněné strany by měly konstruktivně spolupracovat, aby se posílila schopnost světa bojovat proti klimatickým změnám," píše se v návrhu, který vyzývá taktéž k vyvinutí maximálního úsilí, aby růst průměrných globálních teplot nepřesáhl dva stupně Celsia.
Podle některých odborníků návrh dokumentu zřejmě neuspokojí rozvojové země, které požadují časnější závaznou lhůtu (než rok 2050) pro omezení vypouštění skleníkových plynů bohatými státy.
Původně se předpokládalo, že ze summitu vzejde právně závazná dohoda, která nahradí Kjótský protokol o omezování emisí skleníkových plynů, jež podle vědců významně přispívají k oteplování naší planety, po vypršení tohoto protokolu v roce 2012. Vzhledem k nedořešeným sporům mezi průmyslově vyspělými a rozvíjejícími se zeměmi o tom, kdo by měl emise snižovat, ale taková dohoda na summitu s největší pravděpodobností nebude moci být uzavřena.
Foto: profimedia.cz