Neberte nám vyučené uprchlíky, žádají rakouské firmy

Zahraničí
17. 1. 2018 05:30
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Desetitisíce Rakušanů žádají formou petice vládu, aby neposílala pryč ze země uprchlíky, kteří sice nezískali azyl, ale zároveň se v Rakousku vyučili řemeslu. Takoví lidé mohou údajně výrazně pomoci rakouskému hospodářství.

Petici s tímto požadavkem zorganizoval hornorakouský radní Rudi Anschober (známý z boje proti Temelínu) a k dnešnímu dni ji v celém Rakousku podepsalo 23 tisíc signatářů. Do země totiž přišly stovky mladých uprchlíků, z nichž část získala v průběhu azylového řízení výuční list, a to v řadě případů v oborech, o které Rakušané nemají zájem. Jenže i když se některé rakouské firmy o tyto "vyučené" azylanty doslova perou a chtějí je okamžitě zaměstnat, mají smůlu. Stát totiž rozhodl, že těmto migrantům azyl neudělí a pošle je zpět do jejich domovských zemí.

"Je to naprostý nesmysl. Z Rakouska mají nuceně odjet mladí lidé, kteří se dobře integrovali, chtějí pracovat a firmy o ně mají zájem," uvedl Rudi Anschober. Jím zorganizovaná petice s názvem "Vzdělání místo odsunu" má údajně přesvědčit vládu, aby ponechala v zemi nejen vyučené uprchlíky, ale také ty, kteří se určitému řemeslu teprve učí.

V Rakousku získalo v posledních třech letech výuční list 299 mladých migrantů, z toho 40 aktuálně hrozí vyhoštění ze země kvůli zamítnuté žádosti o azyl. Jedním z nich je například pětadvacetiletý Afghánec Amir H., který se stal i jakousi "tváří" petice. Do Rakouska přišel v roce 2015 a okamžitě se údajně snažil získat práci. Než se mu to povedlo, pracoval bez nároku na mzdu jako dobrovolník v pečovatelském středisku v Linci. Poté nastoupil do učení a loni v létě se vyučil malířem pokojů u známé linecké firmy. Ta o jeho služby stojí i do budoucna.

"Amir se ze všech sil snaží, aby se stal příkladem úspěšné integrace i pro ostatní uprchlíky," tvrdí majitelka firmy Malerei Hauser Martina Gusenbauerová. Kromě toho, že Afghánec pracuje jako malíř pokojů a dobrovolník v charitě, absolvoval několik kurzů němčiny a pomáhá překládat policii. Přesto dostal v první instanci zamítavé stanovisko k žádosti o azyl a zřejmě bude muset zemi opustit - podobně jako desítky dalších vyučených uprchlíků.

Signatáři petice, kterou podepsala i řada celebrit, majitelů firem a politiků, se proto snaží přesvědčit vládu, aby takové lidi nevyháněla a dovolila jim zůstat v Rakousku. Anschober tvrdí, že v rakouských učilištích zůstává neobsazených až tři tisíce míst, přičemž část z nich by mohli obsadit právě mladí uprchlíci. Ti se učí řemeslům, o která Rakušané nemají dnes žádný nebo jen minimální zájem. Příkladem mohou být profese jako kuchař-číšník, zedník, pekař či truhlář.

Podle Rakouské hospodářské komory chybí třeba v rakouské gastronomii až 30 tisíc zaměstnanců, nedostatkoví jsou zejména kuchaři. Jen v Salcburku poptávají restaurace a hotely 300 kuchařů, v Tyrolsku by do hotelových a restauračních kuchyní mohlo okamžitě nastoupit 850 kvalifikovaných pracovníků.

Autor: Marek KerlesFoto: , ČTK/WAVEBREAK/Wavebreak Media LTD

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ