Nejšťastnějšími Němci jsou obyvatelé Šlesvicka-Holštýnska, Hamburku a Bádenska. Vyplývá to alespoň z takzvaného Atlasu štěstí, který v úterý zveřejnila firma Deutsche Post. Data z průzkumu veřejného mínění také ukazují, že se postupně snižuje rozdíl ve spokojenosti obyvatel západního a východního Německa.
Subjektivní pocit štěstí hodnotili Němci na škále od 0 do 10 bodů s průměrným výsledkem 7,07, což je prakticky stejná hodnota jako loni - 7,11. Za vysokou spokojeností 6 tisíc dotázaných vidí jeden ze spoluautorů studie Bernd Raffelhüschen dobrou hospodářskou situaci, nízkou nezaměstnanost a zvyšující se mzdy. Přispívat může i zvyšující se podíl starších obyvatel, kteří bývají v průměru spokojenější než mladší lidé.
V bývalých východoněmeckých zemích je spokojenost se 6,89 bodu o něco nižší než v někdejším západním Německu, kde dosahuje 7,11 bodu. Rozdíl je tedy 0,22 bodu, zatímco před rokem byl 0,28 bodu.
Jako nejspokojenější ze studie, která Německo nedělí tradičně na 16 spolkových zemí, ale na 19 územních celků, vychází severoněmecké Šlesvicko-Holštýnsko (7,43 bodu) a Hamburk a jihoněmecké Bádensko (oba 7,28). Na opačném konci žebříčku jsou východoněmecké Sasko-Anhaltsko (6,83), Braniborsko (6,86) a Meklenbursko-Přední Pomořansko (6,89).