Žádná členská země Evropské unie nemůže předpokládat, že se jí nynější uprchlická krize netýká, řekla šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová v reakci na páteční prohlášení zemí visegrádské skupiny (V4) k migraci. Sobotní neformální debata ministrů zahraničí osmadvacítky byla podle ní "složitá" a opět ukázala rozdílnost postojů například k otázce možnosti přerozdělovat uprchlíky mezi státy EU.
Tyto rozdíly však nejsou podle Mogheriniové žádnou novinkou a všichni si uvědomují naléhavost problému a potřebu rychlého řešení. "Každý souhlasí, že musíme najít mechanismus, jak odpovědnost sdílet. O tom není sporu. Musíme najít cestu. Ale jsou rozdílné pohledy na to, jak takový mechanismus definovat," uvedla šéfka evropské diplomacie.
Náměstek českého ministra zahraničí Jakub Kulhánek po jednání novinářům řekl, že debata se v sobotu do značné míry točila především kolem vnějších aspektů migrační krize. "To shodou okolností bylo i hlavní sdělení ze včerejší schůzky premiérů V4," připomněl.
Země V4, tedy Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko, však v pátek také jednoznačně odmítly možnost povinného přerozdělování žadatelů o azyl mezi členské země EU podle určitého systému kvót. Učinily tak v situaci, kdy se Maďarsko potýká s tisíci lidí, kteří se snaží dostat především do Německa, a kdy Evropská komise potvrdila záměr přijít příští týden s plánem na přerozdělení dalších 120 tisíc běženců z Itálie, Řecka a Maďarska mezi ostatní členy unie.
Země EU již na jaře odmítly podobný návrh, který počítal s přerozdělením 40 tisíc žadatelů o azyl. Následná snaha dohodnout se na dobrovolném rozdělení stejných 40 tisíc lidí ale selhala, lucemburské předsednictví EU se po týdnech diplomatických jednání dostalo jen k asi 32 tisícům místům.
Mogheriniová podotkla, že také tato historie dokládá, že dobrovolný systém znamená složitější a delší rozhodování. "Nemáme luxus dostatku času... Důvodem pro snahu najít trvalé a rychle použitelné řešení je také to, abychom se vyhnuli potřebě organizovat setkání ministrů zahraničí, poté ministrů vnitra, pak zase evropského summitu a následně třeba ještě další jednání ministrů vnitra," poznamenala Mogheriniová.
Už v sobotu se podle slovenského ministra Miroslava Lajčáka ozývaly návrhy na svolání mimořádného summitu EU k migraci či posunutí nejbližšího řádného summitu, plánovaného nyní na polovinu října. Podle něj kritika postoje zemí V4 na jednání nezazněla. "Důrazně odmítám názor, že nesouhlas s povinnými kvótami znamená absenci evropské solidarity," podotkl Lajčák.
Události z Maďarska posledních dní jsou podle něj příkladem toho, jak by zavedení kvót v praxi skončilo. "Potřebujeme poctivou diskusi. Doteď jsme si posílali vzkazy přes média a ukazovali na sebe prstem. Tohle není způsob, jak má EU fungovat," poznamenal.
V současné složité situaci si podle Mogheriniové žádná členská země unie nemůže myslet, že se jí věc netýká. "Jsme v tom všichni, a čím dříve si uvědomíme, že potřebujeme přijmout okamžitá řešení společně, tím lepší a efektivnější budou," podotkla s tím, že v nynější krizi je v sázce také smysl a budoucnost samotné EU. "Jsme bohatá Evropa, síla naší věrohodnosti v zahraničí vychází také ze soudržnosti našich vnitřních rozhodnutí," upozornila a připomněla, že Turecko se nyní stará o dva miliony uprchlíků, Jordánsko o 900 tisíc a Libanon o více než milion lidí.
Ministr zahraničí Lucemburska - nyní předsednické země EU - Jean Asselborn upozornil, že solidarita a odpovědnost v unii "jdou ruku v ruce". Pražská deklarace V4 podle něj vznikala v "určitém kontextu" a ministr předpokládá, že schůzka ministrů spravedlnosti a vnitra plánovaná na 14. září přinese vývoj správným směrem.
Nemáme luxus dostatku času..., řekla Mogheriniová ke kvótám
Zahraničí
5. 9. 2015 14:40Federica Mogheriniová.