Německá SPD jde do voleb: Zvyšujme daně bohatým
18.04.2009 18:45
Vedení vládní Sociálnědemokratické strany Německa (SPD) schválilo program, s nímž půjde do zářijových parlamentních voleb. Podle očekávání je v programu zvýšení horní sazby daně z příjmu a naopak snížení dolní sazby. Menšinové levicové křídlo se naopak neprosadilo s požadavkem znovuzavedení daně z majetku.
Koaliční konzervativní blok CDU/CSU v čele s kancléřkou Angelou Merkelovou má volební program schvalovat až koncem června.
ČTĚTE TAKÉ: Německo schválilo zákon o vyvlastnění bank
Německé podvody se šrotovným. Auta mizejí v Africe
Předsednictvo druhé nejsilnější německé politické strany, která tvoří na spolkové úrovni spolu s CDU/CSU velkou koalici, schválilo program jednomyslně. Strana chce především ulehčit nízkopříjmovým skupinám a rodinám s dětmi. Levicové křídlo SPD se však nedokázalo prosadit s požadavkem zavedení daně z majetku, která byla zrušena v roce 1997.
Jedním z hlavních daňových požadavků SPD je snížení dolní sazby daně z nynějších 14 na deset procent, a naopak zvýšení horní sazby z 45 na 47 procent. Tu platí lidé, kteří si ročně vydělají nejméně 125 tisíc eur (téměř 3,4 milionu korun) nebo 250 tisíc eur, pokud jsou v manželském svazku. SPD rovněž prosazuje zavedení daně z burzovních obchodů, přičemž by takto získané prostředky chtěla investovat do vzdělání.
Strana už loni na podzim rozhodla, že ji do voleb jako kandidát na kancléře povede nynější vicekancléř a ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier. Ten dnes s poukazem na současnou hospodářskou krizi a s narážkou na sliby konzervativců prohlásil, že v současnosti "není odpovědné slibovat dalekosáhlé snižování daní". Zvýšení daně pro nejvíce vydělávající označil za výraz solidarity.
SPD dokonce slibuje kontroverzní bonus ve výši 300 eur všem zaměstnancům bez vedlejších příjmů, kteří tudíž nemusí zvlášť podávat daňové přiznání. Takový návrh kritizuje většina ostatních stran. Německý ministr financí Peer Steinbrück (SPD) však naznačil, že ti, kteří tento návrh kritizují, pouze závidí, že na takovou věc nepřišli sami.
Kvóty pro ženy v dozorčích radách
Steinmeier dnes mezi dalšími prioritami programu SPD jmenoval rovněž udržení zaměstnanosti, zkvalitnění vzdělávání, životní prostření či podporu rodin. SPD má v programu i kontroverzní návrhy jako stanovení čtyřicetiprocentní kvóty pro ženy v dozorčích radách. SPD chce dále prosadit zákon o referendu na spolkové úrovni, volební právo v komunálních volbách mají dostat i lidé z jiných než členských zemí EU.
Beze změn oproti dřívějším požadavkům strana trvá na upuštění od získávání elektřiny z jádra po roce 2020 či na rušení školného. Nejméně do roku 2014 by měla být podle jejích představ odložena částečná privatizace železnice.
Steinmeier a předseda SPD Franz Müntefering mají navrhovaný program SPD oficiálně představit v neděli. Definitivně jej má schválit stranický sjezd 14. června.
SPD se rovněž vyjádřila k upřednostňovaným volebním partnerům. Pokud by po volbách, které se uskuteční 27. září, nevytvořila většinu se Zelenými, připouští i "semaforovou koalici" s přibráním liberální FDP. Se Zelenými už sociální demokraté vládli v letech 1998-2005 za kancléře Gerharda Schrödera. SPD rovněž potvrdila, že pro příští volební období vylučuje jakoukoli spolupráci s krajně levicovou stranou Levice.
Předseda FDP Guido Westerwelle v deníku Bild spolupráci s SPD vyloučil. "Na tomto základě nemůže vzniknout spolupráce," prohlásil především s poukazem na daňový program SPD šéf dosud opoziční strany, kterou vnímají jako svého nejpřirozenějšího koaličního partnera křesťanští demokraté.
Kdyby se volby konaly dnes, musela by SPD nejspíš odejít do opozice. Aktuální průzkum společnosti Forsa jí přisuzuje zisk 24 procent, zatímco CDU a CSU by dohromady volilo 35 procent německých občanů.
Foto: ČTK/AP, Reuters, archiv Mediacopu
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.