Německým vicekancléřem a ministrem financí se stane dosavadní primátor Hamburku Olaf Scholz, šéfem diplomacie zase nynější ministr spravedlnosti Heiko Maas. Jména členů další vlády velké koalice CDU/CSU a SPD v pátek oznámilo vedení sociální demokracie. Do kabinetu vedeného znovu kancléřkou Angelou Merkelovou (CDU) posílá tři muže a tři ženy.
Devětapadesátiletého Scholze a jedenapadesátiletého Maase do vlády doprovodí také místopředseda poslanecké frakce SPD Hubertus Heil, který se stane ministrem práce a sociálních věcí, a dosavadní ministryně pro rodinu Katarina Barleyová, která stane v čele resortu spravedlnosti.
U zasedacího stolu kabinetu v šestém patře berlínského kancléřství se s nimi bude pravidelně setkávat také nová ministryně životního prostředí Svenja Schulzeová a ministryně pro rodinu Franziska Giffeyová. Schulzeová dosud působila jako generální tajemnice sociální demokracie v nejlidnatější spolkové zemi Severním Porýní-Vestfálsku, Giffeyová byla zase starostkou berlínské čtvrti Neukölln.
Trojice političek a trojice politiků by se svých úřadů měla ujmout ve středu nedlouho poté, co Merkelovou na post kancléřky již počtvrté zvolí Spolkový sněm.
Největší pozornost z nich bude upřena na ministry financí a zahraničí - Scholze a Maase. Scholz bude pod drobnohledem politiků koaliční CDU/CSU, kteří mají obavu z toho, aby státní rozpočet pod vedením sociálního demokrata nešel po několika letech znovu do deficitu. Šéfka poslanců SPD Andrea Nahlesová, která se v dubnu zřejmě stane předsedkyní strany, ale dnes při představení příštích ministrů vyjádřila přesvědčení, že Scholz patří k nejlépe profilovaným politikům v oblasti financí, což podle ní dokázal i svým dosavadním působením v Hamburku.
"Myslím si, že Heiko Maas bude velmi dobrým ministrem zahraničí," řekla zase na adresu druhého politika. Maas, kterého čeká řešení řady složitých mezinárodněpolitických otázek, podle ní ve funkci ministra spravedlnosti prokázal diplomatický talent a zároveň pevnost svých postojů, když šlo třeba o to, postavit se rasismu. Oboje se mu podle Nahlesové bude velmi dobře hodit i v čele německé diplomacie.
CDU a CSU své ministry představily už dříve. Velká koalice bývala ve spolkové republice naprostou výjimkou. Do roku 2005, kdy Merkelová poprvé stanula na čele vlády, vznikla jen jednou, a to v 60. letech. Nyní se tak ale stane již potřetí za čtyři volební období.